Kasper Helbin w srebrnej łuczniczej drużynie Europy

Klubowe
Kasper Helbin (w środku) został drużynowym wicemistrzem Europy w kategorii juniorów. Klubowe
Drużyna polskich juniorów w składzie z zawodnikiem Obuwnika Prudnik sięgnęła po srebro mistrzostw Europy juniorów.

Do Słowenii gdzie rywalizowali juniorzy i kadeci pojechała trójka Opolan: Helbin i jego klubowa koleżanka Karolina Farasiewicz oraz młodsza Olimpia Kowszyn z Chrobrego Głuchołazy. Najlepiej spisał się ten pierwszy. Wraz z Rafałem Wójcikiem i Kacprem Szułkowskim dotarli do finału, choć w eliminacjach mieli dopiero ósmy wynik. W 1/8 finału nasi reprezentanci pokonali dziewiątą po kwalifikacjach drużynę Włoch 6-2, w ćwierćfinale pierwszą po rundzie kwalifikacyjnej Rosji 6-0 a w półfinale 5-1 Mołdawię. W decydującym pojedynku ulegli Niemcom 2-6.

W indywidualnej rywalizacji Helbin z 22. Wynikiem wywalczył awans do rundy finałowej. W pierwszym pojedynku tej fazy miał wolny los, a w drugim pokonał 6-0 Holendra Teuna Goossensa. W 1/16 finału lepszy okazał się jednak Galsan Bazarrzapow. Rosjanin wygrał mistrzostwa, a Helbin sklasyfikowany został ostatecznie na 17. miejscu. Brąz przypadł z kolei Rafałowi Wójcikowi.

Farasiewicz także spisała się w drużynie, gdyż indywidualnie odpadła w II rundzie finałowej i zajęła miejsca 17-32. Polki w składzie z Opolanką, Marleną Wejnerowską i Marią Chrostowską miały najsłabszy rezultat kwalifikacji, ale w finałach znacznie się poprawiły. Nie wystarczyło to jednak do awansu do półfinału. Piąte miejsce zajęły po porażce z mistrzyniami świata juniorek Ukrainkami. Nasze łuczniczki przegrały jednym punktem po strzelaniach barażowych.

Trzecia z naszych zawodniczek - Kowszyn odpadła w I rundzie zmagań indywidualnych i sklasyfikowana została na pozycjach 33-64. Z kolei w drużynie kadetek z Sylwią Zyzańską i Magdaleną Śmiałkowską w stawce 12 zespołów zajęły 7. Miejsce. Zdecydowała o tym ćwierćfinałowa porażka z Rosjankami.