Katar z drzew

Redakcja
Trwają cierpienia uczulonych na olchę, leszczynę i brzozę. Te drzewa pylą teraz intensywnie.

U osób tych występują takie objawy jak: kichanie, łzawienie i zaczerwienienie spojówek, katar sienny, światłowstręt, pieczenie gardła. Może się u nich pojawić kaszel, gorączka, występują też duszności oraz zmiany na skórze w postaci swędzącej pokrzywki. Niezbędna jest wtedy wizyta u specjalisty alergologa.

- Wystarczy 50 pyłków na metr sześcienny, aby u alergika pojawiły się objawy uczulenia. W dni ciepłe i słoneczne stężenie pyłków w atmosferze jeszcze bardziej się potęguje - jest ich 200-300, a nawet tysiąc na metr sześcienny. Można więc łatwo sobie wyobrazić, z jaką mocą one wtedy uczulają - mówi specjalista alergolog Barbara Żurek z Opola.
Tak się nieszczęśliwie składa, że osoby uczulone na drzewa, cierpią jednocześnie na alergię pokarmową, gdyż są one uczulone na owoce i warzywa. Bywa też tak, że najpierw występuje u kogoś alergia na pyłki drzew, a po jakimś czasie (nawet po kilku latach) dochodzi alergia pokarmowa.
Dlaczego te dwie alergie się na siebie nakładają?
- Ponieważ istnieje wspólny alergen, który znajduje się w pyłkach drzew, owocach i warzywach. Jest to tzw. profilina, już dawno odkryta przez naukowców - twierdzi doktor Żurek.Z owoców najgroźniejsze są:
- jabłka, śliwki, czereśnie
- orzechy
- cytrusy

Z warzyw alergikom zagrażają:
- seler - jest najgroźniejszy, jego zjedzenie może nawet doprowadzić do zgonu
- surowe ziemniaki - są silnie alergizujące, w trakcie obierania osoba uczulona zaczyna odczuwać szczypanie na twarzy
- marchewka.
O tej porze roku nie przeprowadza się odczulania na pyłki drzew, gdyż w atmosferze jest już zbyt duża liczba alergenów. Z zabiegiem tym trzeba poczekać aż do zimy lub co najmniej do późnej jesieni. Natomiast teraz u osób uczulonych prowadzi się leczenie objawowe. Obecnie istnieje cała gama leków przeciwko uczuleniom, nowoczesnych, nie wywołujących skutków ubocznych (np. senności, nadmiernego tycia), które hamują uczulenie. Są one wyłącznie na receptę, gdyż może je dobierać dla danego pacjenta wyłącznie specjalista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska