Podłoża, na których rozgrywane są największe turnieje to nawierzchnia ziemna, twarda i trawiasta. W naszym kraju najbardziej dostępne i popularne to korty ziemne. Sezon tenisowy w cyklu WTA i ATP zaczyna się na początku roku na kortach twardych, gdzie w styczniu rozgrywany jest pierwszy z turniejów wielkoszlemowych Australian Open. Ten okres trwa do końca marca, turnieje są rozgrywane na różnych kontynentach, ale przede wszystkim na kortach twardych. Następnie cykl przenosi się w okresie wiosennym na korty ziemne, gdzie rozgrywany jest drugi turniej wielkoszlemowy Roland Garros. Zaledwie miesiąc trwa sezon na kortach trawiastych z trzecim turniejem wielkoszlemowym Wimbledon. Dla mnie osobiście korty trawiaste mają swój własny urok i są z pewnością wyjątkowe. Ostatni szlem rozgrywany jest na nawierzchni twardej US Open.
Takie rozplanowanie turniejów w ciągu roku wymaga od zawodników częstą zmianę nawierzchni. Z reguły łatwiej zmienia się nawierzchnię z szybszej na wolniejszą, dlatego, że zdecydowanie łatwiej jest poradzić sobie z nadmiarem czasu niż z jego brakiem. W moim przypadku zmiana nawierzchni z twardej na ziemną nie zajmuje dużo czasu. Wiem jednak, że inni tenisiści mają często odmienne odczucia. Powodem tego nie jest jednak szybkość nawierzchni, ale sposób poruszania się po korcie. O ile na korcie ziemnym najczęściej jest stosowana technika doślizgu przy uderzeniu piłki, to na korcie twardym przy dużej przyczepności jest to dużo trudniejsze i grozi nabawieniem się kontuzji. Z kolei poruszanie się na korcie trawiastym wymaga unikania poślizgu.
Przygotowania do poszczególnych nawierzchni polegają nie tylko na odbijaniu piłek, ale również, a nawet przede wszystkim na wzmocnieniu i przyzwyczajeniu poszczególnych mięśni. Adaptacja czysto tenisowa u zawodników następuje dosyć szybko.
Czasem oglądając tenis w telewizji wydaje się że na wolniejszych nawierzchniach piłka jest uderzana szybciej i nieco wolniej na tych szybszych. Bywa to niezrozumiałe dla kibiców. Tak naprawdę jest to jednak bardzo logiczne, ponieważ na szybkiej nawierzchni nie ma potrzeby, czasu ani możliwości, żeby dodawać przy uderzeniach własną siłę. Sporo piłek jest uderzana z tzw. bloku, czyli kontrując i wykorzystując szybkość nadlatującej piłki. Próba dodania zbyt dużo własnej siły mogłaby spowodować brak kontroli przy uderzeniu. W tenisie męskim jest to jeszcze możliwe, ponieważ zawodnicy stoją nieco dalej za linią końcową dając sobie więcej czasu na wygenerowanie własnej siły uderzenia. Sprawność fizyczna mężczyzn pozwala na szybsze poruszanie się po korcie i możliwość obrony nawet bardzo trudnych piłek. Kobiety nie są w stanie fizycznie tego zrobić, dlatego stoją bliżej linii końcowej zabierając w ten sposób czas przeciwniczce. W mojej ocenie tenis mężczyzn jest mocniejszy, natomiast tenis damski jest szybszy, bardziej bazuje na reakcji i wymaga podejmowania większego ryzyka. Co za tym idzie może się pojawiać większa ilości błędów.
Jeśli chodzi o piłki to są one po prostu bardzo zróżnicowane. Ciężko powiedzieć, czy jedne są lepsze, a inne gorsze. Głównym wyzwaniem jest przyzwyczajenie się do różnych piłek w krótkim czasie.
Często turnieje odbywające się po jeden po drugim, są rozgrywane innymi piłkami. Jedynie na kilka tygodni przed największymi imprezami, jakimi są turnieje wielkoszlemowe, wszystkie zawody są rozgrywane jednym rodzajem piłek. Ostatnio, głównie dzięki Idze, było głośno na temat piłek używanych podczas US Open. Piłki US Open mają podział na piłki damskie i męskie. Problem jest taki , że piłki męskie są dostępne na całym świecie natomiast piłki damskie można kupić tylko w USA. Nie daje to możliwości zawodniczkom spoza Ameryki do treningu przed wylotem na cykl turniejów. Dodatkowo piłki te są lekkie i trudne do kontroli, szczególnie w upalnych warunkach panujących w Nowym Jorku.
Niezależnie od nawierzchni i piłek na szybkość gry bezpośredni wpływ ma temperatura. Tutaj nie ma wyjątków, im cieplej, tym szybciej. Kolejne na co należy zwrócić uwagę to wysokość nad poziomem morza. Na wysokości powietrze jest rozrzedzone, piłka lata bardzo szybko i niezwykle trudno ją kontrolować. Dodatkowo na kortach położonych powyżej 1500 metrów npm można zacząć odczuwać problemy oddechowe. Są to bardzo specyficzne i wymagające warunki.
Kolejnym czynnikiem zewnętrznym, który wielu nie tylko zawodnikom, ale również amatorom tenisowym psuje zabawę jest wiatr. Niestety nie ma lub ja nie znam żadnego rozwiązania problemów, które przysparza, nie da się opanować przyrody. Jedyne co mogę doradzić to zachować spokój i zaakceptować dyskomfort oraz większą liczbę niewymuszonych błędów.
Tak duża ilość zmiennych niezależnych od zawodnika sprawia, że nieoceniona staje się umiejętność jak najszybciej adaptacji. Jest to talent lub też nabyte doświadczenie, które niezwykle pomaga osiągać dobre rezultaty na przestrzeni roku, a o którym bardzo rzadko się wspomina.
Kolejny cios w PKOL
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?