Katarzyna Mizera: Lepsze znaczy praktyczne

Anna Grudzka
Anna Grudzka
- Praktyczniejsze programy eliminują niepotrzebny czas i wysiłek - mówi dr Katarzyna Mizera.
- Praktyczniejsze programy eliminują niepotrzebny czas i wysiłek - mówi dr Katarzyna Mizera. WSB
Rozmowa z dr Katarzyną Mizerą, prodziekanem Wydziału Ekonomicznego w Opolu Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

- Zmiany ustawowe związane z wprowadzeniem Krajowych Ram Kwalifikacji dają uczelniom możliwość tworzenia własnych programów nauczania? Czy WSB skorzysta z tej możliwości?
- Wprowadzenie KRK oznacza m.in. większą autonomię uczelni w projektowaniu programów studiów, zielone światło dla innowacji programowych. W Grupie WSB najważniejsze są efekty kształcenia - wiedza, a zwłaszcza umiejętności i kompetencje, tworzące konkretne wartościowe kwalifikacje. Teraz możemy precyzyjniej dobierać treści kształcenia, kształtować proces dydaktyczny pod kątem wymagań współczesnych i przyszłych realiów rynku pracy.

- Skąd zaczerpnęliście inspiracje na nowe programy nauczania?
- Opolska WSB to przedstawicielka największej w Polsce grupy uczelni biznesowych, współpracującej z uczelniami zagranicznymi jak np. Franklin University z USA, które od dawna działają według wprowadzonych w Polsce od niedawna ram. Nasze nowe programy wzorowaliśmy na sprawdzonych już rozwiązaniach, które na efektach kształcenia bazują od lat. Mają pełną dokumentację procesu dydaktycznego, rzetelną ewaluację i radzących sobie na rynku pracy absolwentów. Niezmiennie inspirują nas potrzeby i wyzwania rynku pracy, a także nasze ambicje i dążenia, aby być liderem w kształceniu profesjonalistów.

- Czym różnią się programy nauczania stosowane przez Was od tradycyjnych?
- Mają starannie wyselekcjonowane przedmioty, tylko takie, które kształtują potrzebne kompetencje, z minimalną liczbą zajęć wykładowych. Są pozbawione niepotrzebnych treści, kształtują konkretne umiejętności, z naciskiem na bogaty wachlarz przedmiotów specjalnościowych. Są zoptymalizowane pod kątem liczby godzin, struktury zajęć, treści kształcenia, form zaliczenia. Są praktyczne i przyjazne.

- Dlaczego bardziej praktyczne programy są lepsze?
- Eliminują niepotrzebny wysiłek i czas. Wykorzystują nowoczesne metody dydaktyczne, są także zorientowane na komfort studiowania, przekazują instrumentarium wykorzystywane w danej dziedzinie. Po studiach w takim programie nasz absolwent nie tylko wie, ale przede wszystkim potrafi, a to niestety wśród dzisiejszych absolwentów rzadkość.

- Kiedy wprowadzacie te programy i na jakich kierunkach?
- Wprowadzaliśmy je sukcesywnie w trakcie ostatnich 2 lat. W tym roku oferujemy nowe programy na kierunkach: zarządzanie oraz inżynieria zarządzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska