Katastrofa lotnicza, czarownice i nazistowski radar. Góra Vysoka hole przez wieki uchodziła za wyższą od Pradziada

Dominik Skibiński
Piotrowe Kamienie na tle szczytu Pradziada
Piotrowe Kamienie na tle szczytu Pradziada Dominik Skibiński
Pasmo Wysokiego Jeseniku kojarzy się przede wszystkim z potężnym Pradziadem (1492 m n.p.m.), najwyższym szczytem Sudetów Wschodnim, który w wakacje jest oblegany przez turystów. Z kolei wznosząca się obok Wysoka Hole (1465 n p.m.), druga pod względem wysokości góra w paśmie, jest raczej pomijana, pozostając w cieniu nieco wyższego Pradziada. Niesłusznie, gdyż charakteryzuje się ona bogatą przyrodą i ciekawą historią, a okoliczne szlaki gwarantują piękne widoki.

Szczyt Wysokiej Hole jest bardzo rozległy i spłaszczony. Stoi na nim drewniana chatka i stary kamień graniczny z 1681 r. Do XIX wieku góra uchodziła za najwyższą w Wysokim Jeseniku, jednak dokładniejsze pomiary wykazały wyższość Pradziada. Podczas wojny prusko-austriackiej w 1866 r. na Wysokiej Hole skrywali się austriaccy partyzanci pod dowództwem kapitana Alfreda von Vivenota. W latach 1919-1922 mieścił się tu poligon wojskowy armii czechosłowackiej, a w czasie II wojny światowej powstawała tu stacja radarowa Luftwaffe i lotnisko dla samolotów zwiadowczych, którego nigdy nie ukończono.

Katastrofa lotnicza i spektakularna akcja ratunkowa

27 lutego 1950 r. na szczycie rozbił się czechosłowacki samolot pasażerski typu Douglas DC-3, lecący z Ostrawy do Pragi. W górach panowały wówczas trudne warunki atmosferyczne – mgła, silny wiatr i deszcz. Samolot przy mocnym podmuchu wiatru zboczył z trasy, a pilot nie zachował minimalnej wysokości przelotu nad górami, co skończyło się uderzeniem w szczyt. Maszyna została całkowicie zniszczona, a na miejscu zginęło trzech z czterech członków załogi i dwóch z dwudziestu siedmiu pasażerów. Kilka osób odniosło poważne obrażenia i wydawało się, że szanse na przeżycie są nikłe. Temperatura sięgała ośmiu stopni poniżej zera, a góry zasypane były śniegiem. Szczęśliwie, dwóch ocalałych natknęło się na członka Pogotowia Górskiego, który ogłosił alarm. W akcji ratunkowej wzięli udział ratownicy górscy i wojskowi spadochroniarze, którzy akurat przebywali na szkoleniu narciarskim w pobliskim schronisku Owczarnia. Operacją dowodził Václav Myšák, szef Pogotowia Górskiego w Jesenikach i kierownik schroniska Barborka.

Trzy godziny po wypadku odnaleziono na Wysokiej Hole wrak samolotu i ocalałych, których dostarczono do Owczarni, skąd ranni zostali przewiezieni na saniach i wozach konnych do pobliskich szpitali, a ciała zmarłych do kostnicy w Bruntálu. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji, wszyscy poza nieszczęśnikami, którzy zginęli na miejscu, przeżyli.

Bogata przyroda góry

Wysoka Hole szczyci się nie tylko ciekawą historią. Na zboczach góry znajduje się jedno z najcenniejszych skupisk botanicznych w całej Europie Środkowej. Chodzi o rezerwat Wielka Kotlina (cz. Velký Kotel), w którym rośnie prawie 450 gatunków roślin. Florę kotliny badał na początku XIX w. głubczycki botanik Emanuel Grabowski, który odnalazł w niej chociażby gatunki tundrowe. Rezerwat cechuje także bogata fauna, w tym sprowadzone z Alp kozice górskie. Wzdłuż Wielkiej Kotliny biegnie niebieski szlak turystyczny z Karlova do Owczarni, przy którym ustawiono tablice dydaktyczne. Warto obrać tę trasę, ponieważ należy ona do najpiękniejszych w Jesenikach.

Tajemnicza skalna formacja

W pobliżu Wysokiej Hole wznosi się także góra Piotrowe Kamienie (1447 m n.p.m.) z charakterystyczną skalną formacją. Jej nazwa wiąże się z legendą o kowalu Piotrze i jego ukochanej, córce pana na Sowińcu, który nie zaakceptował związku i prześladował młodych kochanków. Przez wieki Piotrowe Kamienie uchodziły za nawiedzone miejsce, w którym miały odbywać się sabaty czarownic.

W 1682 r. z polecenia cesarza Leopolda Habsburga górę pokropiono wodą święconą, odprawiono egzorcyzm i postawiono przy szczycie słup z obrazem Marii Panny i rzeźbę św. Piotra. Dziś próżno szukać ich śladów, gdyż wiek później zostały one zniszczone z polecenia cesarza Józefa II, aktywnie walczącego z symbolami religijnymi w przestrzeni publicznej. Niestety, skalna formacja jest niedostępna dla zwiedzających, rzecz jasna nie z powodu czarownic i duchów z lokalnych legend, a w celu ochrony przyrody. Piotrowe Kamienie można podziwiać z czerwonego szlaku, przebiegającego również przez Wysoką Hole. Przekroczenie barierki może wiązać się z karą finansową.

Górskie szlaki zachęcają do wędrówek

Jak dostać się na szczyt? Opcji jest wiele. Najłatwiejsza to wjazd na parking przy Owczarni i niespełna godzinna wędrówka przyjemnym czerwonym szlakiem. Ci, którzy lubią wyzwania, mogą obrać na przykład trzyipółgodzinną zieloną i czerwoną trasę z przełęczy Skrzatek, bądź dotrzeć na Owczarnię pięknym żółtym szlakiem z Karlowej Studzienki, a następnie obrać szlak czerwony (2 h 40’). Warto zastanowić się też nad wspomnianym wyżej szlakiem niebieskim z Karlova (3 h). Niezależnie, którą trasę wybierzemy, wędrówka na Wysoką Hole z pewnością będzie interesującym przeżyciem. Choć sam szczyt nie jest wybitnym punktem widokowym, jego okolica i piękne trasy rekompensują to z nawiązką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska