Katastrofa śmigłowca w Domecku pod Opolem. Prokuratura...

  Katastrofa śmigłowca w Domecku pod Opolem. Prokuratura Rejonowa w Opolu przedłużyła śledztwo

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Nowa Trybuna Opolska

  Katastrofa śmigłowca w Domecku pod Opolem. Prokuratura Rejonowa w Opolu przedłużyła śledztwo
  Prokuratura Rejonowa w Opolu przedłużyła śledztwo w sprawie katastrofy śmigłowca w Domecku, w której zginęły dwie osoby, a jedna została ciężko ranna.
  Katastrofa śmigłowca w Domecku pod Opolem. Prokuratura Rejonowa w Opolu przedłużyła śledztwo
  - Postępowanie zostało przedłużone do 11 stycznia 2019 roku - informuje Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu. - Musimy jeszcze przesłuchać mężczyznę, który jako jedyny ze znajdujących się na pokładzie śmigłowca, przeżył katastrofę.

  Jak informują śledczy, 21-latek wraca już do zdrowia i w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni, będzie mógł zostać przesłuchany.

  - Mamy nadzieję, że to co powie, pozwoli na dokładne odtworzenia przebiegu lotu oraz odpowie na pytanie, dlaczego śmigłowiec się rozbił - dodaje prokurator Stanisław Bar.  Jak wynika ze wstępnego raportu przygotowanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych pilot śmigłowca nie zgłaszał żadnych problemów technicznych z maszyną ani związanych z warunkami pogodowymi.

  Zresztą według raportu sytuacja pogodowa w dniu wypadku spełniała minimalne obostrzenia do wykonywania lotów, umożliwiających nawigację za pomocą punktów odniesienia w terenie.

  Dalej czytamy w raporcie, że maszyna poderwała się do lotu 11 lipca 2018 roku z prywatnego lądowiska w okolicach Koszęcina w powiecie lublinieckim o godz. 9.08. Lot był zaplanowany na trasie Koszęcin - Ziębice na Dolnym Śląsku.

  - Swoje zamiary pilot zgłosił do Służby Informacji Powietrznej w Krakowie - informuje Wojciech Misiak z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

  O godz. 9.25, czyli około 25 kilometrów przed Opolem, pilot śmigłowca zgłosił się do Służby Informacji Powietrznej w Poznaniu i przekazał meldunek pozycyjny. Następnie zgłosił chęć przelotu nad strefą lotniska w Polskiej Nowej Wsi na jego częstotliwości.

  Jednak około godziny 9.36 śmigłowiec runął na ziemię w podopolskim Domecku. Maszyna uległa całkowitemu zniszczeniu. Na jej pokładzie były trzy osoby. Dwie zginęły na miejscu. Ofiary śmiertelne to 57-latek i jego 31-letni syn, obaj z gminy Boronów w województwie śląskim. Drugi z synów - 21-latek - został ciężko ranny.  Śledczy ustalili też, że jedyną osobą na pokładzie z licencją lotniczą był zmarły 57-latek.

  Prokuratura Rejonowa w Opolu prowadzi śledztwo w kierunku sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów.

  Wiemy, że 57-letni pilot licencję zrobił w 2017 roku i do dnia katastrofy miał wylatane 180 godzin, w tym też roku kupił śmigłowiec - informuje Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu. - Dzień przed wypadkiem odbył razem z żoną lot do Krakowa i z powrotem, podczas którego maszyna spisywała się bez zarzutu.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo