Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu otrzymało dzisiaj imię św. Stanisława Kostki

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Uchwałę o nadaniu imienia odczytała Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (liceum działa pod jego auspicjami). Sztandar szkolny pobłogosławił biskup opolski Andrzej Czaja.

Uroczystości rozpoczęły się koncelebrowaną mszą św. w opolskim kościele seminaryjnym pod przewodnictwem bpa Czai. W prezbiterium ustawiono portret św. Stanisława oraz jego relikwie. Na nowym szkolnym sztandarze obok wizerunku św. Stanisława Kostki umieszczono słowa: „Wiara, wytrwałość, marzenia”. Portret namalował i zaprojektował sztandar szkolny opolski artysta Janusz Wójcik.

Do tego hasła nawiązywały dary przyniesione (wraz z chlebem, winem i wodą) przez uczniów do ołtarza. Były to symbolizujące wiarę zapalone świece, mocno znoszone turystyczne buty, znak wytrwałości, a także imiona rodziców i rodzeństwa uczniów oraz napisane przez nich listy do św. Stanisława.

- Waszej młodości nie możecie przeżywać bezrefleksyjnie – mówił młodzieży bp Andrzej Czaja. - Teraz jest czas, by zadać sobie pytanie: Czego ja w życiu chcę? Kim chcę być? Masz jedno życie, drugiego nie będzie. Jeśli zechcesz je zachować tylko dla siebie, nie dasz sobie rady. Projektujcie swoje życie tak, by osiągnąć coś trwałego. Nie walczcie ze światem, ale też nie oddawajcie waszego życia ziemskiemu światu, bo on wam niczego trwałego dać nie może. Trzeba inwestować w to, co trwałe i nieśmiertelne. W nas dusza, ona jedna, jest nieśmiertelna. Nie można inwestować tylko w cielesność, nawet nie tylko w intelekt, jeśli ma powstać naprawdę coś trwałego. Stanisław Kostka nie pytał: Co chcę robić w życiu? Raczej pytał Boga: Czego Ty, Panie ode mnie chcesz. Podjął trud rozeznania powołania, które Bóg miał dla niego. Zapewniam cię, także odwołując się do swojego doświadczenia: Jeśli będziesz układał życie po Bożemu, Bóg da ci więcej niż pragniesz.

Na zakończenie mszy uczniowie LO – na prośbę swego katechety i diecezjalnego duszpasterza młodzieży, ks. Łukasza Kniecia, na ułożonym w kościelnej nawie wielkim pasie papieru odrysowali ślady swoich stóp na znak, że są gotowi iść przez życie śladem swego patrona. Obok tych śladów zapisali swoje imiona.

W Opolu pod egidą Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich działają przedszkole, szkoła podstawowa (pod patronatem św. Rity) technikum (nosi imię św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein) i liceum. Ich dyrektorką jest Maria Dragon.
- W liceum mamy w tej chwili cztery dwudziestoosobowe klasy, świadomie niezbyt duże – mówi pani dyrektor. - Staramy się naszej młodzieży przekazywać katolickie wartości. Święty Stanisław czekał cierpliwie 10 lat, czyli tyle, ile ta szkoła istnieje, by zostać jej patronem. Zależało nam, by szkoła była odpowiednio duża na tę uroczystość. Mam nadzieję, że pod opieką nowego patrona nasze liceum jeszcze się rozrośnie.

Aleksander Koj chodzi do III klasy katolickiego liceum. - Wybrałem szkołę, która promuje wartości, które i mnie są bliskie – mówi. - Program lekcyjny nie różni się od innych szkól średnich. Wyróżnia nas to, że mamy raz w tygodniu mszę św., a codziennie rano wspólną modlitwę. Myślę, że to pomaga nam bardzo podtrzymać naszą wiarę i religijny światopogląd.

Biskup Andrzej Czaja każdemu z uczniów podał rękę i wręczył wydrukowane specjalnie na tę okazję - w okolicznościowej okładce - orędzie papieża Franciszka na 35. Światowy Dzień Młodzieży.

Druga część obchodów odbyła się w tzw. małej auli Wydziału Teologicznego. Reprezentanci wszystkich klas złożyli ślubowanie na szkolny sztandar. Uczniowie pod kierunkiem pani Anety Skiby wystawili spektakl „Droga Stanisława”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska