Każdego dnia przejdą 30 kilometrów

Fot. Paweł Stauffer
Antonina Krynicka z pielgrzymkowej służby medycznej przygotowuje lekarstwa i opatrunki dla pątników.
Antonina Krynicka z pielgrzymkowej służby medycznej przygotowuje lekarstwa i opatrunki dla pątników. Fot. Paweł Stauffer
Pątnicy z Nysy wyruszą do Częstochowy 18 sierpnia. Dzień później rozpoczną pielgrzymkę strumienie opolski, raciborski i głubczycki. 20 sierpnia ruszą w drogę pielgrzymi z Kluczborka.

Wszystkie grupy pielgrzymki opolskiej dotrą na Jasną Górę w sobotę 24 sierpnia. Na mszy św. o 11.00 pod szczytem jasnogórskim spotkają się tradycyjnie z pielgrzymką gliwicką. Przyjeżdżają też na nią tradycyjnie sympatycy pielgrzymki.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa "Bóg bogaty w miłosierdzie", nawiązujące do nauczania papieża podczas jego wizyty w Polsce.
- Będziemy pielgrzymować w łączności z Ojcem św. i za niego się modlić - mówi ks. Marcin Ogiolda, główny przewodnik pielgrzymki. - Chcemy się też szczególnie prosić o dobre owoce I Synodu Diecezjalnego oraz za Kościół opolski w roku czterech jubileuszy biskupa ordynariusza. Przede wszystkim Bożemu miłosierdziu i problematyce Kościoła poświęcone będą głoszone w drodze konferencje.
Trwają już w parafiach i u przewodników grup zapisy na pielgrzymkę, ale najwięcej pątników wpisuje się zwykle w ostatnim tygodniu przed wyjściem pielgrzymki lub w dniu wymarszu. Wtedy też będzie wiadomo, ile osób uczestniczy w "rekolekcjach w drodze". W ostatnich latach było ich zwykle we wszystkich strumieniach około 5 tysięcy.

Ruszą żołnierze
W czwartek 8 sierpnia 2002 r. rozpocznie się XI Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Kadry i Pracowników Wojska na Jasną Górę, dla środowiska Śląskiego Okręgu Wojskowego i II Korpusu Zmechanizowanego. Pielgrzymka ruszy z koszar 10. Brygady Logistycznej przy ul. Domańskiego w Opolu o godz. 8.00, a zakończy się uroczystościami w Częstochowie 14 sierpnia br. Te "rekolekcje w drodze" poprowadzi ks. kpt. Sławomir Pięt wraz z trzema innymi kapelanami wojskowymi, a będzie w niej uczestniczyć ponad 600 osób. Pielgrzymi Śląskiego OW stanowią jedną z czterech części pielgrzymki Wojska Polskiego, które wyruszyły już z Warszawy, Bydgoszczy i Krakowa.

Pątnicy, którzy codziennie przebywają około 30 km, każdego dnia uczestniczą we mszy św., na trasie modlą się i śpiewają, a większość przystępuje w drodze do sakramentu pokuty. Pielgrzymi nocują albo w mieszkaniach przyjmujących ich gospodarzy, albo - szczególnie młodsi - na polach namiotowych (osobno mężczyźni, osobno kobiety).

O zdrowie pielgrzymów dba służba medyczna, ale trzeba wziąć ze sobą leki specjalistyczne, których używa się stale. Namioty i bagaże pątników wożą samochody bagażowe. Na znaczek i koszty organizacyjne trzeba wpłacić 10 zł, transport bagażu z Opola kosztuje kolejne 15 zł.
- Serdecznie proszę wszystkich, którzy dotąd nie przyjmowali pątników na nocleg lub się kiedyś do pielgrzymów zniechęcili, by otwarli raz jeszcze swoje domy i serca dla nich - mówi ks. przewodnik. - Zachęcam też wszystkich, którzy na pielgrzymkę iść z powodu choroby lub braku czasu nie mogą, by się w nią włączali poprzez modlitwę w intencji pielgrzymów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska