reklama

Każdy może obejrzeć i ocenić plan większego Solarisa

Artur  Janowski
Artur Janowski
Zaktualizowano 
Rozbudowa Solarisa oznacza również, że powstanie parking podziemny na 300 miejsc. Cała inwestycja to koszt 100 mln zł.
Rozbudowa Solarisa oznacza również, że powstanie parking podziemny na 300 miejsc. Cała inwestycja to koszt 100 mln zł. Sławomir Mielnik
Przedstawiciele Solaris Center starają się w ratuszu o decyzję środowiskową i z tego powodu musieli dokładnie określić swoje plany. Do wtorku każdy opolanin może obejrzeć je w urzędzie miasta, a także złożyć uwagi lub wnioski.

Galeria powiększy się w stronę części placu, gdzie parkują samochody, i to na tyle, że zniknie stacja trafo oraz miejska ubikacja.
Na ponad siedmiu tysiącach metrów kwadratowych zaplanowano sklepy i lokale usługowe.

Wprawdzie we wniosku jest też mowa o hotelu na 200 miejsc, ale wiele wskazuje na to, że inwestor z niego zrezygnuje i zmieni sposób użytkowania tej części nowego obiektu.

Pewne jest natomiast, że w Solarisie wzrośnie zatrudnienie. Zakłada się, że po rozbudowie będzie tam pracować nie tak jak teraz ponad 600, ale nawet 1000 osób. Nowa część ma się nie różnić od Solarisa, który otwarto w 2009 roku na placu Kopernika. Wejście zaplanowano od strony placu, gdzie teraz parkują samochody.

We wniosku znalazła się także koncepcja przebudowy placu. Wstępnie planowano granitową płytę z fontanną, ławkami, boiskiem do koszykówki i niewielką ilością zieleni. Obecnie trwa jednak konkurs architekto­niczny i to on określi wygląd placu.
- Wpłynęło 13 propozycji, w czwartek mamy poznać zwycięzcę – zdradza wiceprezydent Maciej Wujec.

Przed właścicielem galerii i miastem wciąż sporo formalności i obecnie zakłada się, że wielkie wykopy ruszą w 2017 roku. Wykopy są konieczne, bo inwestor zobowiązał się do budowy podziemnego parkingu pod placem, a to na nim zależało miastu.

W dokumentach jest informacja, że parking pomieści 221 samochodów, a tymczasem władze obiecywały 300 miejsc.
- I tyle będzie, taki zapis jest w umowie - przekonuje Wujec.
Stronami porozumienia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jest miasto oraz spółka reprezentująca właściciela galerii.

Inwestycja ma kosztować ok. 100 mln zł i zakończyć się w 2019 r.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

i
iwona

Ktoś zapomniał napisać , gdzie to można obejrzeć ?

s
s

Dlaczego nikt nie napisze wprost na jakich zasadach będzie dostępny parking. Jeżeli parking będzie czynny od godz.... do godz.... to już dzisiaj wiem, że z tego powodu nie zagłosuję w ponownych wyborach na tego Prezydenta i takich radnych. Obecne zamykanie parkingu w godzinach nocnych jest poniżej krytyki syf, syf mech, błoto i wodorosty.

A
Anty PiS

I dobrze..wsioki przynajmniej będa na parkingu parować jak należy!

N
NoweSzafki z pavulonem?
W dniu 30.11.2015 o 13:24, rew napisał:

Dlaczego nie ma dokumentacji w internecie? Dlaczego termin jest tylko do wtorku?Jedno + drugie praktycznie uniemożliwia branie udziału w postępowaniu. Czy o to chodzi?

bo tylko ten Każdy może dokumentację obejrzeć

 ..... ludzie kto w tym łenteo pisze i łoczym ?  .... kto to jest Każdy i dlaczego może ????? 

G
Gość
W dniu 30.11.2015 o 13:24, rew napisał:

Dlaczego nie ma dokumentacji w internecie? Dlaczego termin jest tylko do wtorku?Jedno + drugie praktycznie uniemożliwia branie udziału w postępowaniu. Czy o to chodzi?

Tak właśnie o to chodzi, żeby wybudować centrum handlowe pod przykrywką hotelu i 300 miejsc postojowych, tylko nie wiadomo czy nie dla jednośladów bo Pan Prezydent zapomniał doprecyzować w umowie.

E
Eurofighter

Solaris, same gupiy Sklepy zamiast utrzimywac Tradycja. Tyn Budynek niebol kedys tym czym tera jest.

b
bolo

Prace przy budowie podziemnego parkingu to będzie największy horror dla komunikacji i mieszkańców pl.Kopernika

r
rew

Dlaczego nie ma dokumentacji w internecie? Dlaczego termin jest tylko do wtorku?

Jedno + drugie praktycznie uniemożliwia branie udziału w postępowaniu. Czy o to chodzi?

A
Andy

To nasi ludzie w czynie społecznym tworzyli naszą gminę- opowiada Alojzy Kokot wieloletni Wójt Gminy

To, co wymyślił pan prezydent Wiśniewski jest niepojęte. Nie wiem jak mieszkańcy innych gmin, ale myślę, że tak jak naszej, brali udział w tworzeniu swojej infrastruktury i swojej gminy. Zadbali o inwestycje, podatki, o to, żeby ludziom żyło się lepiej.

A teraz nagle miasto Opole uznało, że ma za małą kasę, a na Brzeziu jest jej więcej, więc trzeba to Brzezie zabrać.

Dlaczego to jest to dla nas takie ważne?
- Dlatego, że nasi mieszkańcy, rolnicy, gdy się tworzyła elektrownia oddawali pola. Zrozumieli nas, że taka jest potrzeba, aby powstała elektrownia. Ludzie stracili gospodarstwa, w Czarnowąsach utracono cały teren rekreacyjny zwany ”malowanym mostkiem”. Trzeba było gdzieś dać urobek z elektrowni, który powstał z wydobywania ziemi spod fundamentów. Mieliśmy błota po kostki, kłopoty oraz różne niedogodności. To wszystko jest przezwyciężone i w tej chwili się to rozbudowuje.
I tu pojawił się nowy pomysł: Czemu więc mieszkańcy podopolskich gmin mają mieć lepiej niż my w Opolu?

To, co obecnie wymyślił pan Wiśniewski jest niehumanitarne i niesolidarnościowe. Myślę, że żaden z jego poprzedników nie ośmieliłby się na taki krok. To jest normalne złodziejstwo. Żeby dołożyć Opolu to trzeba zlikwidować jedną z najlepszych gmin w kraju? Dlatego, że bez Brzezia, Czarnowąs itd. my nie mamy nic. Nie będzie wtedy za co utrzymać naszej hali widowiskowo – sportowej, czy Domu Kultury. Bo te pieniądze zabierze Opole. Tak nie powinno być w kraju demokratycznym!Warto wspomnieć o tym, iż Brzezie jest najmniejszym terenem w województwie opolskim płacącym największe podatki.

- Mieszkańcy Dobrzenia wszystko, co obiecuje pan Wiśniewski już mają! Nie potrzebujemy więc pana prezydenta, żeby było nam lepiej. To on potrzebuje Dobrzenia, a nie odwrotnie. Jego działania dążą do rozwiązania jednej z najlepszych gmin w kraju. Zapewnienia o tym, iż żadna gmina nie zostanie zlikwidowana to kolejne kłamstwo.

Dlaczego uważam, że do tego nie dojdzie?
Dlatego, iż pan Wiśniewski chce zakłócić nas logistycznie, administracyjnie, a przede wszystkim finansowo i społecznie. Jednym słowem chce załatwić nas w zupełności. Nie możemy do tego dopuścić. Nie wolno robić tak, żeby jednostka, która jest zorganizowana i która funkcjonuje została zlikwidowana, bo sąsiad jest pazerny.

Według moich obliczeń Opolu cała ta sprawa się nie opłaci finansowo! On jest prezydentem, ale jeśli chodzi o zarządzanie to jest analfabetą. Wszystkie te sołectwa, które pan prezydent chce rozdzielić są powiązane. Mają wspólną infrastrukturę.

Prowod (woda, kanalizacja) jest w Czarnowąsach. Ujęcia wody są w Czarnowąsach, na Brzeziu i w Chróścicach. Dotychczas to wszystko funkcjonowało, to wszystko było jedno.
Oczyszczalnia ścieków – jedna jest w Czarnowąsach, druga w Dobrzeniu. Do oczyszczalni w Czarnowąsach są podłączone Świerkle.  Wodociąg biegnie aleją leśną z Brzezia do Świerkli. Utrzymanie tego oraz eksploatacja kosztuje. To jest infrastruktura tylko ta techniczna.

Następna w kolejce jest infrastruktura oświatowa. Pan prezydent nie wie o tym, iż Liceum oraz Szkoła Zawodowa są płacone z funduszy gminnych. Coś takiego w cywilizowanym kraju nie powinno mieć miejsca.

Jeżeli już tak bardzo zależało prezydentowi na powiększeniu Opola to należało przyjechać do wójta i powiedzieć: Słuchaj, podzielmy się, bo nie mam pieniędzy, pomóż mi! Takie to trudne? Ale pan Wiśniewski wolał pójść ze swoim pomysłem do mediów.

Dlaczego pan prezydent chce nas ozłocić komunikacją za złotówkę?
- Dlatego chce nas w ten sposób „uszczęśliwić”, bo w mieście nie ma parkingów. Jak jedziemy do miasta na zakupy to w śródmieściu nie ma gdzie samochodu postawić. Komunikacji przez miasto nie ma żadnej. Mosty w Opolu się walą.

I teraz on chce uszczęśliwiać te wszystkie wsie na około Opola, a co zrobił w Groszowicach, w Zakrzowie, czy we Wróblinie? Jeszcze jak byłem wójtem to delegacja mieszkańców Groszowic przyszła do mnie z zapytaniem, co mają zrobić, aby odłączyć się od Opola. Z podobnym zapytaniem byli też mieszkańcy Wróblina, którzy z żalem mówili o tym, iż Opole się nimi nie interesuje.

Bardzo często słyszę takie słowa, że po przyłączeniu do Opola nareszcie mieszkańcy Brzezia będą mieli ciepło z elektrowni, czy to prawda?
- Jest to kolejna plotka i bzdura. Przez środek Brzezia idzie rura z ciepłem do Osiedla. Ci, którzy chcieli ciepło, to już je dostali. Pozostała część mieszkańców chciała, aby przyłączyć im ciepło za darmo, ze względu na uciążliwości związane z elektrownią. Niestety z powodów prawnych nie było to możliwe. Tłumaczyłem wtedy mieszkańcom, iż wymiennik to jest tak jak pralka, czy lodówka w domu. Trzeba to sobie kupić, aby z tego korzystać. Nikt nie może tego sfinansować.

A jak wygląda finansowanie obwodnicy Czarnowąs?
- Jeżeli chodzi o obwodnicę Czarnowąs, to dokumentacja sfinansowana została ze środków gminy Dobrzeń Wielki. Natomiast teraz Opole dopłaca tylko do tej części obwodnicy, która jest na terenie miasta.

Kolejna ważna rzecz. Dzisiaj nasze dzieci, wnuki mają w Gminnym Ośrodku Kultury różnego rodzaju zajęcia, a później?
- Później GOK przestanie istnieć, bo nie będzie pieniędzy na jego utrzymanie. Po tym, jak prezydent zabierze nam część gminy to zostaną 3 sołectwa i to będzie jednoznaczne z likwidacją gminy. Warto pamiętać o tym, iż z Domu Kultury korzystają osoby z Popielowa, ze Świerczowa, z Opola, a później? Nic nie będzie.

Najważniejsza rzecz! W tej chwili w gazetach piszą, że trzeba ratować województwo opolskie. Zasugerowałbym gminom zagrożonym podziałem, żeby się zwrócić do województwa katowickiego, aby zlikwidować województwo opolskie, a gminy w całości tak jak teraz są mogłyby przejść do województwa katowickiego. W takim województwie, gdzie się dzieją takie rzeczy ja mieszkać nie chcę!

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3