Każdy może wzbogacić zbiory izby pamięci w grodkowskim ratuszu

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
- W kilku gablotach są już pierwsze pamiątki związane z dziejami Grodkowa - pokazuje Ewa Eliasz-Kożuch.
- W kilku gablotach są już pierwsze pamiątki związane z dziejami Grodkowa - pokazuje Ewa Eliasz-Kożuch.
Stare widokówki, przedmioty codziennego użytku, pamiątki świadczące o historii miasta i gminy - wszystkie te przedmioty można przynosić do Izby Pamięci Ziemi Grodkowskiej

- Z tego, co przekażą lub wypożyczą nam mieszkańcy, utworzymy stałą ekspozycję - zapowiada Ewa Eliasz-Kożuch, pracownik Izby Pamięci.

Działająca od dwóch tygodni Izba mieści się na II piętrze ratusza. Na korytarzu przed wejściem stoją powiększone kserokopie widokówek i zdjęć z dawnymi widokami grodkowskich budowli. A w dwóch salach w szklanych gablotach można oglądać te pamiątki, które grodkowianie już przekazali do nowego minimuzeum.

- To jeden z najstarszych eksponatów - modlitewnik z 1896 roku, ze zbiorów pani Franciszki Drozd, prowadząca od lat ludowy skansen w Głębocku - pokazuje Ewa Eliasz-Kożuch. - Mamy też bardzo dużo eksponatów związanych z dniami Grodkowa i dniami elsnerowskimi, jest sporo medali i pieczęci okolicznościowych. Najwięcej pamiątek dostarczył nam pan Bolesław Tokar, mieszkaniec Grodkowa i były naczelnik poczty.

Obecnie w Izbie Pamięci można też obejrzeć wystawę prac Jana Uhlika, zmarłego w ubiegłym roku grodkowskiego rysownika. - Mamy tu około 100 jego prac związanych z Grodkowem, ale nie tylko, bo chcieliśmy pokazać również rysunki z innych cykli artysty - dodaje pani Ewa.
Izba Pamięci jest czynna we wtorek i piątek od 10 do 14, a w środy i czwartki od 12 do 17. Wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska