Każdy może zostać genetycznym bliźniakiem

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
- Rejestracja nic nie kosztuje, a mogę w ten sposób uratować komuś życie - mówi Iwona Wojdyła.
- Rejestracja nic nie kosztuje, a mogę w ten sposób uratować komuś życie - mówi Iwona Wojdyła. Radosław Dimitrow
Wczoraj w Strzelcach Opolskich ponad 120 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku.

Zarejestrować mógł się każdy w wieku pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Wystarczyło mieć ze sobą dowód osobisty i poświęcić 5 minut na wypełnienie formularza oraz pobranie materiału genetycznego z ust - zupełnie bezbolesną metodą za pomocą patyczka z wacikiem.

- Zdecydowałam się zarejestrować jako potencjalny dawca, bo to nic nie kosztuje, a mogę w ten sposób uratować komuś życie - mówi Iwona Wojdyła z Szymiszowa pod Strzelcami Opolskimi.

"Dni Dawcy" zorganizowano w Strzeleckim Ośrodku Kultury i miejscowej straży pożarnej pod patronatem Fundacji DKMS zajmującej się przeszczepami szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych. W kilka godzin zgłosiło się ponad 120 osób.

- Chcę być dawcą szpiku, bo nigdy nie wiadomo, czy ja sama albo moje dzieci nie będą potrzebowały takiej pomocy - dodaje Ewa Gawrońska ze Strzelec Opolskich.

Magdalena Gałka, organizator "Dni Dawcy", tłumaczy, że im więcej osób będzie w bazie, tym większa szansa dla chorych na białaczkę, że uda się odnaleźć ich genetycznego bliźniaka, od którego będzie można pobrać szpik.

- Samo pobieranie szpiku odbywa się w 80 proc. przypadków z krwi, a w 20 proc. z kości biodrowej. Obie metody są bezpieczne dla dawcy i nie wiążą się z żadnym ryzykiem - zapewnia Magdalena Gałka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska