KE zatwierdziła Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej. Polska w pierwszej grupie państw z zatwierdzonym planem strategicznym

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Henryk Kowalczyk poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że KE zatwierdziła Polski Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej. "Uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników" - podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Henryk Kowalczyk poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że KE zatwierdziła Polski Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej. "Uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników" - podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi. Fot. Twitter/Kancelaria Premiera
- Uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, poświęconej zatwierdzeniu przez KE krajowego planu strategicznego dla rolnictwa. komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewnił z kolei, że Polska jest w pierwszej grupie siedmiu krajów, gdzie KE zatwierdziła Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

- Dwa dni temu Komisja Europejska zatwierdziła Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na 2023-2027, gdzie jest 25 mld euro na najbliższe 5 lat. To jest plan, w ramach którego wprowadzamy do wyrównania dopłat do mniejszych gospodarstw poprzez wdrożenie opłaty redystrybucyjnej – powiedział w piątek w Osiecku wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Podziękowania dla Janusza Wojciechowskiego

Kowalczyk podziękował komisarzowi Unii Europejskiej odpowiedzialnemu za rolnictwo Januszowi Wojciechowskiemu za pracę przy negocjacjach planu.

- Dzięki temu udało się osiągnąć, że Polska jest wśród 7 krajów, które mają ten plan zatwierdzony. To ważne, że ten plan zostaje zatwierdzony właśnie teraz, bo teraz rolnicy będą podejmować decyzje o strukturze upraw. Plan strategiczny nie tylko daje płatności bezpośrednie, tam jest 17 mld euro, które składają się z płatności podstawowej, z opłaty redystrybucyjnej, która ma pójść na wsparcie dla mniejszych gospodarstw, jest tam też wsparcie dla młodych rolników. Każdy, kto przejmuje gospodarstwo, będzie miał zwiększoną płatność bezpośrednią przez 5 lat. Ale przede wszystkim są tam ekoschematy, pozwalające na gospodarowanie na gruntach zgodnie z ochroną środowiska, ale jednocześnie pozwalające, aby przy jak najmniejszych dochodach uzyskiwali jak największe dochody – powiedział Kowalczyk.

Najważniejsze jest rolnictwo węglowe

Dodał, że spośród kilkunastu ekoschematów, rozpatrywanych wcześniej, zostało 5, z czego najważniejsze jest rolnictwo węglowe, a poza tym w ramach ekoschematów jest rolnictwo ekologiczne czy rośliny miododajnie. Kowalczyk przypomniał także, że poza płatnościami bezpośrednimi rolnictwo może liczyć na II filar, czyli dotacje rozwojowe, do inwestycji rolniczych, do rozwoju obszarów wiejskich czy cyfryzacji.

- Pierwotnie plan strategiczny nie zawierał zbyt dużego wsparcia dla hodowli, ale na ostatnim etapie udało się to zmienić poprzez dwukrotne zwiększenie dopłat do dobrostanu zwierząt, co daje nadzieje nie tyle na zatrzymanie likwidacji hodowli, co wręcz na ich odbudowę – powiedział wicepremier.

Dodał, że w ramach planu jest mowa o wsparciu dla przetwórstwa rolniczego, w tym „zakładów przyzagrodowych", poza tym samorządy będą miały obowiązek bezpłatnie udostępniać powierzchnię targową rolnikom w piątki i soboty.

- Oto uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat – podsumował Kowalczyk.

Polska jest w tej pierwszej grupie państw z zatwierdzonymi planami strategicznymi

- Polska jest wśród pierwszych siedmiu krajów z zatwierdzonymi planami strategicznymi. Pierwsza grupa najszybciej zakończyła negocjacje, przedstawiła najlepsze plany - powiedział w piątek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Jak wymienił, państwa, których plany zostały już zatwierdzone to Dania, Finlandia, Francja, Polska, Portugalia, Hiszpania i Irlandia - w sumie siedem państw. Zaznaczył, że w polskim planie strategicznym najważniejsze są gospodarstwa hodowlane, które "bardzo zyskają na tym planie".

- To jest wielka sprawa, że Polska jest w tej pierwszej grupie państw z zatwierdzonymi planami strategicznymi. Inne państwa jeszcze czekają na takie decyzje wśród nich są Niemcy, Holandia, Włochy - duże rolnicze kraje - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KE zatwierdziła Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej. Polska w pierwszej grupie państw z zatwierdzonym planem strategicznym - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska