Kędzierzyn - Koźle > Benzyna z CO2 za 3 lata

Tomasz Kapica [email protected] - 077 48 49 528
archiwum ZAK
archiwum ZAK
W Zakładach Azotowych Kędzierzyn powstanie testowa instalacja, w której z dwutlenku węgla ma być produkowane m.in. paliwo do samochodów.

Za czasów III Rzeszy w tutejszych zakładach produkowano taką syntetyczną benzynę z węgla na potrzeby niemieckiej armii. Obecnie jednak nie wojna, ale kryzys gospodarczy i troska o środowisko skłoniły prof. Dobiesława Nazimka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie do prac nad instalacją do produkcji paliwa z dwutlenku węgla (CO2).

- Polskie zakłady wytwarzają go dużo, jednocześnie mają niskie limity na jego emisję.A przecież dwutlenek węgla można wykorzystać - wyjaśnia prof. Dobiesław Nazimek.

 

Wraz z innymi naukowcami z lubelskiej uczelni pracuje  nad reakcją, w której CO2 podczas procesu tzw. sztucznej fotosyntezy będzie zamieniany w paliwa, którymi potem można napędzać samochody, ogrzewać mieszkania czy produkować prąd. W uproszczeniu wygląda to tak, że do CO2 dodaje się wodę, a dzięki katalizatorowi otrzymuje metanol, który potem zamieniany jest w paliwo. Na razie udawało się to tylko w laboratoriach. Teraz ma się udać na skalę przemysłową.

- Próbowaliśmy podjąć współpracę z firmami na Lubelszczyźnie, ale szło to dosyć opornie - opowiada naukowiec. - Postanowiłem porozmawiać na ten temat z szefostwem Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Tu przyjęto mnie bardzo ciepło. Usłyszałem: „Kiedy moglibyśmy z tym ruszać?”.

Choć Azoty ograniczyły  politykę informacyjną do minimum (w związku z przygotowywaniem prospektu emisyjnego przed wejściem na giełdę), potwierdzają, że do takich rozmów doszło. - Kilku naszych pracowników kontaktowało się z profesorem Nazimkiem i wiem, że jest duża szansa na powodzenie tej inwestycji - zaznacza Alicja Górska z zespołu prasowego ZAK. - Ale na razie nie chcemy tego komentować, w sprawę zaangażowało się Ministerstwo Gospodarki.

 

- Koncepcja sztucznej fotosyntezy, nad którą pracuje prof. Nazimek z UMCS, jest obiecująca - przyznał minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Efektywność energetyczna: Czas na oszczędzanie energii”, która odbyła się kilka dni temu.

 

Na uruchomienie testowej fabryki  i 3-letni program badawczy potrzeba 100 mln zł.

Ministerstwo Gospodarki zapowiada, że powoła konsorcjum, w którego skład wejdą uczelnie oraz przedsiębiorstwa z branży energetycznej, które sfinansują prace nad takimi instalacjami. - Przy takich fabrykach powstałoby dużo nowych miejsc pracy - podkreśla naukowiec z UMCS. 

pod lupą

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, za trzy lata 25 procent wytwarzanego w Polsce dwutlenku węgla ma być przerabiane na paliwa. Prof. Nazimek zakłada, że rocznie można by produkować aż 21 milionów ton benzyny, tj. trzy razy więcej, niż wykorzystujemy obecnie w całym kraju. Wciąż nie wiadomo, czy takie paliwo byłoby tańsze od tego tradycyjnego, wszystko zależy od tego, czy państwo będzie chciało je obłożyć akcyzą. Obecnie podobne badania są prowadzone w USA.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska