Kędzierzyn-Koźle. Budżet na 2012 rok

Tomasz Kapica [email protected]
fot. sxc
fot. sxc
Na spektakularne inwestycje nie ma pieniędzy. Zamiast tego gmina musi się zająć restrukturyzacją MZK, ożywieniem portu i sprawami bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Rok 2011 nazwany został przez mieszkańców Kędzierzyna-Koźla "przejściowym”. Głównie za sprawą zmiany warty w kozielskim magistracie, gdzie po 10 latach rządów prezydenta Wiesława Fąfary jego miejsce zajął Tomasz Wantuła. Plan miejskich wydatków Wantuła realizował dotychczas niejako na zlecenie Fąfary, który w praktyce przygotował budżet na 2011 rok. Uchwalony kilka dni temu nowy plan budżetowy to już dzieło nowego prezydenta i ludzi z jego otoczenia.

Zobacz: Krapkowice. Oto budżet na 2012 rok

Jeśli chodzi o inwestycje, to nie ma w nim fajerwerków. Owszem, część zadań na papierze wygląda całkiem obiecująco, jak np. przebudowa al. Jana Pawła II, czy też remont podzamcza. W praktyce gmina jednak jedynie rozpocznie te inwestycje, a ich zakończenie planowane jest za kilka lat (np. koniec przebudowy al. Jana Pawła II ma mieć miejsce dopiero w 2021 roku). Wszystko przez to, że po odliczeniu kosztów utrzymania szkół, opieki społecznej, administracji itd. na wydatki inwestycyjne w tym roku pozostało zaledwie 18 mln złotych.

Zamiast wydawać pieniądze miasto ma się skupić na rozwiązywaniu problemów, które narosły w ostatnich latach. Tomasz Wantuła już kilka miesięcy temu zapowiedział, że chce reanimować kozielski port. W tym celu ma on zostać objęty tzw. specjalną strefą ekonomiczną. - Wierzymy, że uda się znaleźć strategicznego inwestora, który odmieni oblicze tego miejsca - podkreśla Wantuła.

Odra, nad którą znajduje się port, to nie tylko szansa dla Kędzierzyna-Koźla, ale również zagrożenie. Jedną z najważniejszych inwestycji ma być zakup wysokowydajnych pomp, które będą używane na potoku Lineta. To właśnie z powodu ich braku w 2010 pod wodą znalazło się osiedle Zachód.

Władze miasta muszą się też upomnieć o budowę nowego wału przy oczyszczalni ścieków. Jego brak spowodował dwa lata temu zalanie zakładu i uszkodzenie wielu urządzeń. W tym roku gmina ma też wprowadzać nowy system komputerowy, który pomoże sporządzić symulację ewentualnej fali powodziowej, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli więcej czasu na ewakuację.

Kolejna sprawa to restrukturyzacja Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Pierwszy krok w tym kierunku prezydent Tomasz Wantuła zrobił już z zeszłym roku, przekształcając MZK w spółkę. Teraz gmina musi się zastanowić, co zrobić, aby do funkcjonowania firmy nie trzeba było dokładać aż 6 milionów złotych rocznie. W związku z ciągłymi podwyżkami cen paliwa, nie wykluczone, że rada miasta zgodzi się także podnieść ceny biletów MZK. Możliwe także, że ograniczona zostanie liczba kursów. Pomimo zmian w rozkładzie jazdy, wciąż wiele autobusów wozi przysłowiowe powietrze.

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla z pewnością ucieszą się z oddania do użytku nowoczesnej galerii handlowej "Odrzańskie Ogrody”. Pierwsze zakupy powinniśmy tam zrobić na przełomie lata i jesieni. Oprócz blisko setki sklepów mieszkańcy będą mogli korzystać także z kina. Zanim jednak galeria zostanie otwarta, przebudowane ma zostać skrzyżowanie al. Armii Krajowej z tzw. łącznikiem. Robotnicy zbudują tutaj rondo.

Powody do zadowolenia powinni mieć też mieszkańcy Koźla, którzy po kilku latach oczekiwań będą mieli do dyspozycji nowy dom kultury wraz z kinem.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska