Kędzierzyn-Koźle był polską stolicą kartingu. Odbywały się tu m.in. mistrzostwa Polski i Europy oraz mecze międzypaństwowe. Unikalne zdjęcia

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Kędzierzyn-Koźle. Tor kartingowy, trójmecz Jugosławia, Niemcy (NRF), Polska. Rok 1973.
Kędzierzyn-Koźle. Tor kartingowy, trójmecz Jugosławia, Niemcy (NRF), Polska. Rok 1973. SBC/Tadeusz Horoszkiewicz
W latach swojej świetności obiekt w Kędzierzynie-Koźlu należał do najlepszych w Europie. Długość pętli wynosiła 850 metrów, był też pierwszym torem w Polsce z pochylonymi wirażami.

Dziś zapraszamy do obejrzenia kolejnych zdjęć nieistniejącego już toru kartingowego w Kędzierzynie-Koźlu. Pierwszych jedenaście fotografii autorstwa Tadeusza Horoszkiewicza składa się na fotorelację z trójmeczu Jugosławia - Niemcy (RFN) - Polska, który został rozegrany w 1973 roku.

Kolejne zdjęcia, które wykonał Bogusław Rogowski pokazują m.in. indywidualne mistrzostwa Polski rozegrane 21 kwietnia 1971 oraz II Eliminacje Kartingowych Mistrzostw Europy w klasie 100 cm sześciennych, które miały miejsce 12 czerwca 1975 roku. Na kozielskim torze rozegrano również Drużynowe Mistrzostwa Europy w Kartingu.

Co ciekawe, w Koźlu pierwsze kroki stawiał Francuz Alain Prost, późniejszy czterokrotny mistrz świata Formuły 1 - wspominał na łamach nto Bogusław Rogowski, dziennikarz i miłośnik historii Kędzierzyna-Koźla.

W latach swojej świetności obiekt należał do najlepszych w Europie. Długość pętli wynosiła 850 metrów, był też pierwszym torem w Polsce z pochylonymi wirażami.

Tor posiadał trybuny z miejscami siedzącymi dla 5000 widzów, zadaszone i zamykane boksy garażowe w parku maszyn oraz wieżę sędziowską. W 1974 roku jako pierwszy w Polsce uzyskał homologację Międzynarodowej Komisji Kartingowej (CIK-FIA).

Niestety w latach 90. tor zaczął podupadać. Przeciwko organizowaniu zawodów protestowali mieszkańcy okolicznych budynków, którym przeszkadzał hałas, przestano inwestować w obiekt, który w końcu zniknął z krajobrazu miasta.

Dziś po torze kartingowym przy ul. Gazowej w Kędzierzynie-Koźlu nie ma już praktycznie śladu. Na terenie, gdzie kiedyś ścigały się gokarty, stoją m.in. markety i ośrodek zdrowia.

Obecnie na Opolszczyźnie nie ma profesjonalnego toru kartingowego. Są natomiast komercyjne obiekty dla amatorów, z których za opłatą można korzystać m.in. w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska