Kędzierzyn-Koźle. Firmom potrzebni są specjaliści

Tomasz Kapica [email protected] 77 48 49 528
Przez ostatnie lata ludzie związani z chemią tracili pracę, stąd przekonanie o braku przyszłości dla chemików w naszym powiecie. Teraz sytuacja się zmieniła. (fot. Daniel Polak)
Przez ostatnie lata ludzie związani z chemią tracili pracę, stąd przekonanie o braku przyszłości dla chemików w naszym powiecie. Teraz sytuacja się zmieniła. (fot. Daniel Polak)
Brakuje chemików ze średnim wykształceniem - skarżą się szefowie firm z tej branży. Władze miasta i powiatu już nad tym pracują.

Kędzierzyn-Koźle to chemiczne zagłębie. Działa tu wiele przedsiębiorstw z tej branży, m. in. ZAK S.A. czy ICSO. Niestety, od kilku lat w tutejszych szkołach średnich nie kształci się już specjalistów.

Zobacz: Gospodarka Opolszczyzny jest na minusie

- Trudno pozyskać osobę ze średnim wykształceniem, która mogłaby podjąć pracę w obszarze produkcyjnym naszej firmy, szukamy przede wszystkim techników technologów - mówi wiceprezes zarządu ZAK S.A. Wiesław Skwarko.

- W tej chwili brakuje kadry ze średnim wykształceniem, ciężko jest również znaleźć następców odchodzących na emeryturę pracowników - przyznaje Iwona Szwach, zastępca dyrektora ds. badawczo-rozwojowych w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej.

Pracodawcy z tej branży spotkali się niedawno z władzami miasta i powiatu, by zwrócić uwagę na ten problem. Ustalono, że w przyszłym roku powinien zostać utworzony co najmniej jeden kierunek chemiczny w którejś ze szkół na terenie Kędzierzyna-Koźla.

- Samorządowcy na razie myślą o klasie 30-osobowej - informuje Adam Lecibil, rzecznik prasowy prezydenta Kędzierzyna-Koźla. - Na początku przyszłego roku przygotowany zostanie projekt obejmujący kwestie prowadzenia i finansowania klasy. Uzgodnione będą również zasady pomocy finansowej a także materialnej dla uczniów oraz placówki kształcącej młodzież.

Zobacz: Opolskie trzyma się tylko dzięki saksom

Kuratorium oświaty zostało już poinformowane o tych planach. Utworzenie „klasy chemicznej” odbędzie się najprawdopodobniej w Zespole Szkół nr 3 na osiedlu Sławięcice. Przed laty szkoła ta kształciła w większości chemików, w ostatnim czasie zmieniała jednak co roku swój profil, oferując m. in. zdobycie zawodu hotelarza.

- Przez ostatnie lata ludzie związani z chemią tracili pracę, stąd przekonanie o braku przyszłości dla chemików w naszym powiecie. Teraz sytuacja się zmieniła, dlatego konieczne jest przełamanie bariery psychologicznej i odbudowanie świadomości wśród mieszkańców, że chemia jest nadal przyszłością tego miasta - nie kryje starosta Artur Widłak.

Władze powiatu kędzierzyńskiego planują reformę szkolnictwa. Jej celem jest właśnie dostosowanie oferty szkół do potrzeb pracodawców. - W ostatnich latach zbyt się rozminęliśmy, kształcono ludzi, którzy potem niekoniecznie szukali pracy w wyuczonych zawodach. Może teraz się to zmieni - podkreślają przedstawiciele lokalnego biznesu. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska