Kędzierzyn-Koźle. Kanadyjska firma chce zainwestować 450 mln zł

Tomasz Gdula [email protected] 77 48 49 528
Wraz z powstaniem zakładu plazmowej utylizacji odpadów znikną góry śmieci i problem ich zagospodarowania. (fot. Daniel Polak)
Wraz z powstaniem zakładu plazmowej utylizacji odpadów znikną góry śmieci i problem ich zagospodarowania. (fot. Daniel Polak)
Najnowocześniejszy w Europie zakład utylizacji odpadów ma powstać w Azotach. Śmieci będą niszczone w technologii plazmowej, a efektem będzie ciepło i prąd.

Plasco Energy Group to nazwa firmy, która gotowa jest zainwestować nawet 450 mln zł w budowę na terenie miasta najnowocześniejszego w Europie zakładu utylizacji śmieci.

Zobacz: Polacy wracają z emigracji i zakładają firmy

Likwidacja odpadów będzie się tam odbywała w technologii plazmowej, a to oznacza, że po odpadkach nie pozostanie nic bezużytecznego.

Efektem ich przetworzenia będzie energia cieplna i elektryczna, a także surowiec dla budownictwa, nadający się np. do produkcji parapetów oraz trochę metali ciężkich, także nadających się do ponownego użycia.

Dzięki zaproponowanej technologii w Kędzierzynie-Koźlu będzie można utylizować odpady z 24 okolicznych gmin, wchodzących w skład stowarzyszenia Czysty Region, a nasze miasto nie poniesie z tytułu budowy zakładu żadnych kosztów.

Dotychczas technologia plazmowej utylizacji śmieci nie jest stosowana w Europie

Kanadyjska firma ma już taki zakład w Ottawie. Możliwe, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o zlokalizowaniu inwestycji w Kędzierzynie-Koźlu delegacja z naszego miasta odwiedzi Kanadę, by na miejscu zapoznać się z technologią proponowaną przez Plasco Energy Group.

Zobacz: Cementownia Górażdże. Zaostrzone wymogi przy pracy przyniosły efekty

Budowa nowoczesnego zakładu utylizacji śmieci to dla miasta szansa na rozwiązanie problemu zagospodarowania odpadów bez konieczności utrzymywania wysypiska. To ważne, gdyż nowo uchwalona tzw. ustawa śmieciowa nakazuje gminom przejęcie i zagospodarowanie wszystkich odpadów powstających na ich terenie.

Zakład plazmowej utylizacji w zamyśle władz miasta byłby źródłem taniego ciepła dla parku wodnego, który ma powstać na os. Azoty.

- Chcemy połączyć obie inwestycje, tak by utrzymanie aquaparku nie było w przyszłości ciężarem dla miasta - poinformował w czerwcu prezydent Tomasz Wantuła.

W realizacji inwestycji gmina i Kanadyjczycy mogą liczyć na wsparcie Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest zainteresowana rozwojem plazmowej utylizacji odpadów w Polsce. Jeśli zapadnie ostateczna decyzja o budowie zakładu, czas realizacji inwestycji szacowany jest na 18 do 24 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska