Kędzierzyn-Koźle. Mieszkanka powiatu przelała 160 tys. złotych "lekarzowi" z USA, który pisał, że ją kocha

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
59-latka z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przelała oszczędności poznanemu w sieci mężczyźnie.
59-latka z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przelała oszczędności poznanemu w sieci mężczyźnie. sxc.hu
Oszust w zaledwie dwa miesiące wzbudził zaufanie u mieszkanki powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Opowiadał jej o swojej pracy, o misji w Afganistanie, na której przebywa, a także o chorej córce mieszkającej w Ameryce, która pilnie potrzebuje operacji.

Do kędzierzyńsko-kozielskich policjantów zgłosiła się 59-letnia kobieta, do której w styczniu tego roku na portalu społecznościowym napisał mężczyzna podający się za amerykańskiego lekarza.

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy wzbudził on zaufanie oraz sympatię kobiety. Opowiadał o swojej pracy, o misji w Afganistanie, na której aktualnie przebywa, a także o chorej córce mieszkającej w Ameryce, która pilnie potrzebuje operacji.

- Jak pisał 59-latce, zabieg ten był bardzo drogi i nie było go stać na pokrycie kosztów leczenia - mówi komisarz Magdalena Nakoneczna z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Poznany w sieci mężczyzna opowiadał również o tym, że potrzebuje gotówkę na otwarcie prywatnej kliniki, w której miał pracował jako dyrektor, a swojej wybrance zaproponował posadę menadżerki.

- Informował, że ma pieniądze na koncie, ale ze względu na to że jest w Afganistanie, nie ma do niego dostępu - dodaje Magdalena Nakoneczna. - W związku z tym kilkukrotnie zwrócił się do kobiety z prośbą o pożyczkę, którą obiecał spłacić.

Dodatkowo, by uwiarygodnić przekazywane przez siebie informacje, wysyłał zdjęcia swoje oraz rodziny. To sprawiło, że kobieta w kilku przelewach dokonała wpłat na wskazane przez mężczyznę konto na łączną kwotę blisko 160 tys. złotych.

Kiedy po tym kontakt z "amerykańskim lekarzem" się urwał, mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę policji.

- Po raz kolejny apelujemy o ostrożność przy zawieraniu wirtualnych znajomości. Przestrzegamy także przed wysyłaniem nieznajomym pieniędzy, przekazywaniem swoich danych osobowych, czy też informacji o kontach bankowych lub polisach ubezpieczeniowych - mówi komisarz Nakoneczna.

Policjanci przypominają, że tzw. oszustwa nigeryjskie polegają na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną. Przestępcy swoje ofiary wyszukują na portalach społecznościowych, randkowych czy aukcyjnych.

- A gdy zdobędą ich zaufanie i sympatię wyłudzają od nich pieniądze stosując techniki wpływu i manipulacji. Jedną z form tego przestępstwa jest oszustwo na żołnierza, lekarza lub na aukcję internetową - informuje policjantka.

Oszustwa nigeryjskie podobnie jak te na „wnuczka” są cały czas modyfikowane. Dlatego podczas zawierania znajomości przez internet zachowajmy czujność.

- Jeżeli poznana w sieci osoba prosi nas o pieniądze, najlepiej taką znajomość jak najszybciej zakończyć - kończy Magdalena Nakoneczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska