Kędzierzyn-Koźle stara się o pieniądze na leczenie udarów

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Dr Bogusław Wyłuda na nowym oddziale neurologicznym.
Dr Bogusław Wyłuda na nowym oddziale neurologicznym. ZOZ
ZOZ wystartował w konkursie Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenie usług na oddziale neurologicznym z pododdziałem udarowym.

Standardy leczenia udarów mówią, że na 300 tys. mieszkańców powinien funkcjonować jeden ośrodek zapewniający opiekę medyczną w takich przypadkach. Obecnie w województwie są dwa - w Opolu i w Nysie.

Kędzierzyn-Koźle mógłby być trzecią placówką. Takie są też zalecenia konsultanta wojewódzkiego neurologii. Obecnie w kozielskim szpitalu udary leczone są na zasadzie indywidualnych zgód NFZ.

Dlatego lecznica z Kędzierzyna-Koźla wystartowała w konkursie Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenie usług dotyczących leczenia udarów na oddziale neurologicznym z pododdziałem udarowym.

Chodzi o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców wschodnio-południowej Opolszczyzny.

- Do tej pory leczyliśmy około 50 osób z udarem, w tym 17 za pomocą trombolizy, czyli najnowszej obecnie stosowanej procedury leczniczej - przyznaje dr Bogusław Wyłuda, szef kozielskiej neurologii.

Dr Wyłuda dodaje, że do Kędzierzyna-Koźla trafiają pacjenci właściwie ze wszystkich ościennych powiatów, choć nie tylko.

- Mamy osoby ze Strzelec Opolskich, Głubczyc, Prudnika, a nawet z Raciborza. Większość osób dotarła do nas przed upływem drugiej godziny od wystąpienia objawów, czas jest bardzo istotny, ponieważ powyżej 120 minut tylko jeden na siedmiu chorych ma szanse na wyjście z udaru - dodaje Wyłuda.

Bez ośrodka w Koźlu wszyscy kierowani byliby prawdopodobnie do Opola, ale wówczas skuteczność leczenia tych osób mogłaby okazać się dużo niższa, a w niektórych przypadkach wręcz zerowa, bo podczas udaru liczy się każda minuta.

Umowa na neurologię z pododdziałem udarowym miałaby zostać podpisana od lipca.

Dyrektor szpitala Marek Staszewski podkreśla, że oddział spełnia wszelkie wymogi określone w rozporządzeniu ministerialnym. - Na oddziale pracuje sześciu lekarzy, w tym pięciu neurologów, do tego mamy nowoczesny sprzęt oraz dostęp do pełnej diagnostyki - zaznacza.

Przypomnijmy, budowa oddziału kosztowała 1 mln 400 tys. zł, poza tym starostwo przekazało dodatkowe 400 tys. zł na wyposażenie neurologii w niezbędny sprzęt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska