Kędzierzyn-Koźle. Węgiel szansą dla Grupy Azoty ZAK

Edyta Hanszke
Kędzierzyn-Koźle. Węgiel szansą dla Grupy Azoty ZAK- Koszt wytworzenia metanolu z gazu powstałego ze zgazowania węgla wyliczono na 263 euro za tonę. To od 60 do 187 euro mniej  w porównaniu z ceną rynkową metanolu w 2014 roku.
Kędzierzyn-Koźle. Węgiel szansą dla Grupy Azoty ZAK- Koszt wytworzenia metanolu z gazu powstałego ze zgazowania węgla wyliczono na 263 euro za tonę. To od 60 do 187 euro mniej w porównaniu z ceną rynkową metanolu w 2014 roku. archiwum nto
Grupa Azoty ZAK ma już gotowe studium wykonalności instalacji zgazowania węgla. Inwestycja została również wpisana do rządowego programu Śląsk 2.0.

- Koszt wytworzenia metanolu z gazu powstałego ze zgazowania węgla wyliczono na 263 euro za tonę - podkreśla dr Tomasz Chmielniak z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. - To od 60 do 187 euro mniej  w porównaniu z ceną rynkową metanolu w 2014 roku.

Przy procesie zgazowania węgla uzyskuje się gaz, który można użyć do wytwarzania ciepła i elektryczności w energetyce. Może także zastąpić gaz ziemny albo służyć do wytwarzania paliw płynnych.

- Zgazowanie węgla i czyste technologie węglowe są bez wątpienia ogromną szansą nie tylko dla polskiego górnictwa i chemii, ale także dla całej polskiej gospodarki - podkreśla Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty Kędzierzyn. - Jestem przekonany, że dzięki tego typu innowacyjnym przedsięwzięciom możemy również umacniać pozycję naszego regionu i czerpać z nich wiele korzyści.

To właśnie w ZAK miałaby powstać pierwsza niskoemisyjna instalacja zgazowania węgla. O szansach na powodzenie tej inwestycji mówiono kilka dni temu na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w Kędzierzynie-Koźlu. Instalacja miałaby kosztować około 2,4 mld zł. Zużywałaby około miliona ton węgla rocznie. Mogłaby dać blisko 15 proc. gazu potrzebnego grupie Azoty.

Ma tu być produkowany metanol lub amoniak, co oznacza, że oprócz instalacji zgazowania węgla trzeba będzie też zbudować instalację metanolu lub amoniaku. Na budowę instalacji potrzeba około trzech lat. Mogłaby służyć przez co najmniej 30 lat.

- Zgazowanie węgla to projekt, który pozwoli Grupie Azoty jeszcze lepiej odpowiedzieć na wyzwania polityki surowcowej - podkreślał  wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Kamiński. -  To technologia niskoemisyjna, która przyniesie korzyści środowisku naturalnemu i zapewni nam stabilny i relatywnie tani dostęp do gazu syntezowego, który wykorzystujemy w naszej codziennej pracy

Grupa Azoty i Grupa Azoty Kędzierzyn nad projektem zgazowania węgla pracują już od ponad pięciu lat. Spółka ma już gotowe studium wykonalności tego projektu, a w ostatnich tygodniach podpisała w tej sprawie porozumienie o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa.

Umiejscowiona w Grupie Azoty Kędzierzyn instalacja do zgazowania węgla została również wpisana do rządowego programu Śląsk 2.0. Rząd wierzy, że takie instalacje zwiększą popyt na węgiel i pomogą kopalniom.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska