Kerkyra, niesamowita stolica wyspy Korfu. Podpowiadam 9 najlepszych atrakcji miasta, które musisz zobaczyć w czasie wakacji 2024

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kerykra to największe miasto na wyspie Korfu. Właśnie tam znajdziesz najwięcej niesamowitych atrakcji, które warto odwiedzić w czasie urlopu czy wakacji na Korfu. Opisuję 9 najlepszych atrakcji Kerkyry, a także sprawdzam, ile kosztują loty, noclegi i wakacje all inclusive na Korfu latem 2024. Lepiej sprawdź, zanim zaplanujesz podróż.

Spis treści

Wyspa Korfu na wakacje 2024. Sprawdź, co można tam robić latem

Korfu, w starożytności znana jako Kerkyra, to jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. Leży w północnej części Morza Jońskiego, blisko wybrzeża Albanii. Jej stolicą i głównym miastem jest Korfu (Kerkyra), zamieszkane przez ok. 35 tys. osób.

Widok na wybrzeże Starego Miasta w Kerkyrze na wyspie Korfu
Kerkyra to stolica wyspy Korfu, jednego z najlepszych zakątków Grecji na wakacje 2024. W mieście zostawili swoje ślady nie tylko Grecy, ale też Bizantyjczycy, Wenecjanie, Francuzi i Brytyjczycy. Co wyszło z tej mieszanki? Przekonaj się! Przedstawiam 9 najlepszych atrakcji turystycznych Kerkyry, stolicy wyspy Korfu.

Zdjęcie na licencji CC BY-ND 2.0. Rachel Bickley, Flickr.com, CC BY-ND 2.0, zdjęcie ilustracyjne

Pogoda na wyspie Korfu jest podobna do tej w Atenach. Średnia maksymalna temperatura wynosi 27 stopni Celsjusza, ale latem bywa jeszcze cieplej (średnia temperatura od czerwca do sierpnia to ok. 32 st. Celsjusza). Nie pada wiele, a słońca na pewno ci nie zabraknie – latem na Korfu jest słonecznie przez ok. 10 godzin każdego dnia.

Wyspa Korfu nadaje się świetnie na wakacje, a atrakcje jej stolicy, miasta Kerkyra, to dzieła kolejnych władców regionu, od Wenecjan, przez Francuzów, po Brytyjczyków. Zwiedzając Kerkyrę, możesz poznać z bliska aż cztery odmienne kultury!

Przekonaj się, jak dostać się na Korfu, ile kosztują tam loty, noclegi i wakacje all inclusive latem 2024, i jakie miejsca najbardziej warto zobaczyć w mieście Kerkyra.

Wyspa Korfu – mapa:

Lotniska na Korfu

Na wyspie Korfu działa tylko jedno lotnisko. To Port Lotniczy Korfu (Korfu Ioannis Kapodistrias, CFU, LGKR), położony ok. 3 km od centrum miasta Korfu (Kerkyra).

Lotnisko na Korfu na mapie:

Wąska uliczka na Starym Mieście w Kerkyrze
Stare Miasto w Kerkyrze na wyspie Korfu zostało w 2007 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Patrycja Zawalska, za zgodą

Tanie loty na Korfu: skąd można polecieć na rajską wyspę?

Na Korfu można dolecieć bezpośrednio z wielu miast Polski, w tym z Warszawy, Krakowa czy Katowic. Na wyspę latają popularne tanie linie lotnicze, jak Ryanair czy Wizz Air, a to oznacza, że można trafić na naprawdę tanie bilety lotnicze.

Ceny przelotów bywają bardzo różne, ale dość często trafiają się bardzo korzystne okazje. Np. krótka wycieczka na Korfu z Warszawy na początku lipca 2024 liniami Ryanair może kosztować tylko 806 zł (za przelot dla dwóch osób w obie strony).

Noclegi na Korfu. Ile kosztuje dobry hotel?

Noclegi na wyspie Korfu także nie są drogie. Ceny z 4 noce dla dwóch osób w hotelu 3-gwiazdkowym w pierwszym tygodniu lipca 2024 (w miejscowości oddalonej o ok. 4 minut jazdy od Kerkiry) zaczynają się od ok. 800 zł.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak blisko samego Starego Miasta Korfu chcesz nocować. Noclegi w centrum Kerkiry w tym samym terminie kosztują już ok. 2000 zł.

Ulica Liston w Kerkyrze
Dawniej ulicą Liston mogli się przechadzać tylko arystokraci. Dziś jest otwarta dla wszystkich mieszkańców i turystów. Patrycja Zawalska, za zgodą

Wakacje all inclusive na Korfu: aktualne ceny, kiedy najlepiej polecieć?

Większość polskich turystów nie lubi kłopotać się z samodzielnym wyszukiwaniem tanich lotów i rezerwacją hoteli. Najpopularniejszą formą zagranicznych wakacji pozostaje wśród nas all inclusive.

Ile kosztują tygodniowe wakacje all inclusive dla dwóch osób na wyspie Korfu latem 2024? Poniżej przegląd najtańszych ofert:

  • W lipcu: 3-10 lipca, Dassia z biurem Rainbow, wyloty z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Poznania, i Katowic, 2958 zł za osobę.
  • W sierpniu: 3-10 sierpnia, Dassia z biurem Rainbow, wyloty z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Poznania, i Katowic, 3079 zł za osobę.
  • We wrześniu: 18-26 września, Roda z biurem Click&Go, wyloty z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania i Katowic, 2433 zł za osobę.

Jak widać, najtaniej można obecnie wykupić all inclusive na Korfu na wrzesień 2024. Polecam ten miesiąc – w rejonie Morza Śródziemnego jest już wtedy nieco chłodniej, letnie upały już tak nie dokuczają, ale ziemia i woda nadal są nagrzane wakacyjnym słońcem.

Wrzesień to też późny sezon, gdy ceny w wielu popularnych zakątkach Grecji spadają. Im bliżej października, tym loty, hotele, atrakcje i wyżywienie będą tańsze.

Widok ze Starej Twierdzy w Kerkyrze
Twierdza Korfu to najbardziej spektakularny zabytek militarny wyspy. Rozciąga się też z niej piękny widok. Patrycja Zawalska, za zgodą

Co zobaczyć w mieście Korfu? 9 najlepszych atrakcji stolicy wyspy – Kerkyry

Czasem nazewnictwo może sprawiać trudności. Czy Kerkyra to Korfu? Tak, wyspa Korfu ma stolicę, która nazywa się po polsku albo też Korfu, albo Kerkyra (lub Kerkira). Właśnie tam znajduje się najwięcej atrakcji turystycznych i praktycznie każdy turysta, który odwiedza wyspę Korfu, udaje się też na zwiedzanie miasta Kerkyra.

Miasto Kerkyra (Korfu): mapa:

Poniżej przedstawiam 9 najlepszych atrakcji Kerkyry. To miejsca, które warto odwiedzić w czasie urlopu lub wakacji na wyspie Korfu. Są wśród nich niezwykłe zabytki, miejsca UNESCO, trasy na spacery, a nawet muzeum, w który można spotkać roboty.

Plac Spianada

To największy plac miejski w całej Grecji! Stworzyli go Wenecjanie metodą wyburzenia wszystkich stojących tam domów, tak by oczyścić linię strzału armatom ustawionym na murach Starej Twierdzy. Dziś Plac Spianada zajmuje ogromny park z boiskiem do krykieta i ładnym, klasycystycznym pomnikiem na cześć oficera Thomasa Maitlanda, pierwszego Wysokiego Komisarza Wysp Joński z ramienia Brytyjczyków.

To świetne miejsce na poranny lub wieczorny spacer.

Ulica Liston

Dawniej ulica Liston była najbardziej elitarnym deptakiem na Korfu, zastrzeżonym wyłącznie dla arystokratów. Czuć tu w architekturze wpływy francuskie i angielskie. Można tu podziwiać śliczne pałacyki z arkadami, jest też rynek z parkiem, w pierzejach nie brakuje sklepów i kawiarni, w których można zatrzymać się na odpoczynek w czasie wycieczki.

Campiello

Campiello to najstarsza część Starego Miasta w Kerkyrze. Większość budowli wznieśli tu Wenecjanie. Faktycznie tutejsze wąskie uliczki, zaciszne placyki i kolorystyka domów przywodzą na myśl raczej włoskie niż greckie miasteczko. Nie przeszkodziło to jednak społeczności międzynarodowej wciągnąć całe Stare Miasto Korfu na grecką listę obiektów UNESCO.

Dziś Campiello to zagłębie niedużych restauracji, kawiarenek i sklepów, jednych rodzinnych, innych markowych i sieciowych, w których turysta może kupić tyle pamiątek, ile dusza zapragnie.

Stara Twierdza Korfu

Paleo Frurio to najbardziej imponujący kompleks dawnych fortyfikacji na Korfu. Twierdza wznoszona była przez 1500 lat – zaczęli jeszcze Bizantyjczycy, skończyli już Wenecjanie. Fortyfikacje można dziś zwiedzać. Warto zajrzeć np. do latarni morskiej, stojącej na skałach przy twierdzy – rozciąga się z niej piękny widok na morze i Kerkyrę. Z kolei kościół św. Jerzego zbudowano w stylu naśladującym antyczne greckie świątynie, a jego wnętrza zdobią ikony, przeniesione z kościoła św. Spirydiona.

Kościół św. Spirydiona

Św. Spirydion jest patronem Korfu, choć za życia chyba nigdy nie postawił nogi na tej wyspie. Żył na Cyprze na przełomie III i IV w., tam też został pochowany. Dopiero gdy wyspie zagrozili Turcy, relikwie świętego Spirydiona trafiły najpierw do Konstantynopola, a dopiero stamtąd na Korfu.

Dziś św. Spirydion jest bardzo czczony na Korfu. Miał ratować mieszkańców wyspy już cztery razy, najpierw przed głodem, potem dwa razy przed zarazą, wreszcie na koniec przed inwazją turecką. Cztery razy w roku relikwie świętego obnoszone są w procesji po mieście, a sam kościół z XVI w. to najwyższy budynek w Kerkyrze i charakterystyczny punkt orientacyjny. Najwyraźniej turystom św. Spirydion też pomaga!

Pałac św. św. Michała i Jerzego

To dawna siedziba brytyjskich gubernatorów wyspy, wzniesiona w XIX w. Piękny pałac nawiązuje architekturą do starożytnej Grecji, a w środku skrywa niespodziankę: jedyne w kraju Muzeum Sztuki Azjatyckiej. Możesz tu podziwiać zabytki i dzieła sztuki z Chin, Japonii, Indii, Korei, Tybetu, czy Tajlandii. Przyjemny przerywnik w czasie zwiedzania i poznawania historii Korfu!

Plaża Faliraki

Przy Starej Twierdzy rozciąga się główna plaża Kerkyry, Faliraki. Nie jest może szczególnie piękna, za to bardzo wygodna – nie brak tu toalet, są prysznice ze słodką wodą, wszędzie jest blisko do jakiegoś baru plażowego. Większość ścieżek i zejść do wody została wybetonowana lub wybrukowana, więc każdy może tu w miarę wygodnie się poruszać.

Faliraki nadaje się dobrze na relaksujące popołudnie na plaży, zwłaszcza dla osób, które cenią sobie raczej komfort niż zapierające dech w piersiach widoki czy bliski kontakt z naturą.

Klasztor Vlacherna

Valcherna to prawosławny monastyr z XVII w., położony ok. 5 km od centrum Kerkyry. Śliczna cerkiew wznosi się na wysepce i z resztą Korfu łączy ją wąska grobla. Położenie Vlacherny miejsca to jeden z głównych powodów popularności tego miejsca. Cerkiew leży tuż przy końcu pasa startowego lotniska Korfu Ioannis Kapodistrias. Można tu oglądać z naprawdę bliska startujące samoloty!

Casa Parlante

Casa Parlante to unikalne, żywe muzeum historyczne, w którym za pomocą nowoczesnej technologii odtworzono scenki z codziennego życia XIX-wiecznej greckiej arystokracji. Ruchome roboty w strojach z epoki opowiadają o codziennych problemach, turyści mogą też posłuchać muzyki, jaką dawniej grały dzieci w ramach zabaw towarzyskich, i powąchać potrawy, przygotowywane w kuchni. Wszystkie wnętrza, stroje i rekwizyty są wierne historycznym realiom.

To naprawdę niezwykłe, nietypowe miejsce, które warto odwiedzić choć raz, by przekonać się, jak dawniej wyglądało życie elity Korfu.

Byłeś kiedyś na Korfu, zwiedzałeś Kerkyrę? Napisz w komentarzu, jak ci się podobało!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: Skyscanner, Booking.com, Wakacje.pl, Tripadvisor, Greeka.com

Czytaj też: Greckie wyspy, które warto odwiedzić w 2024 roku. Zobacz niepopularne, ale piękne miejsca. Na tych wyspach nie ma tłumów, a widoki są piękne

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kerkyra, niesamowita stolica wyspy Korfu. Podpowiadam 9 najlepszych atrakcji miasta, które musisz zobaczyć w czasie wakacji 2024 - Strona Podróży

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska