Jak wygląda zmiana czasu na zimowy?
Zbliża się zmiana czasu na zimowy 2024! W tym roku będzie ona w nocy z 26 na 27 października. To w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę należy przestawić zegar o godzinie 3 na godzinę 2. Zatem cofamy czas i śpimy o godzinę dłużej! Większość urządzeń wykonuje zmianę czasu automatycznie. Jednak analogowe zegarki musimy przestawić sami.
Po co jest zmiana czasu z letniego na zimowy? Zmiana czasu - z letniego na zimowy i z zimowego na letni - według pomysłodawców z XIX wieku miała powodować efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego.
Kiedy będzie koniec zmiany czasu?
Jest spora grupa krytyków zmiany czasu. W Polsce do zniesienia zmiany czasu dążyło Polskie Stronnictwo Ludowe – przedstawiając odpowiedni projekt ustawy. Te rozważania przeniosły się na poziom unijny. W 2018 r. europarlament przegłosował nawet rezolucję, postulującą, aby ostatnia zmiana czasu w Unii Europejskiej miała miejsce w 2021 r.
„Polska od początku popierała i popiera dyskusję na forum UE nt. odstąpienia od zmian czasu” – wyjaśniała (w listopadzie 2020 r.) w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji Olga Semeniuk, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). – „Niestety, w bieżącym (2020 – red.) roku (po wystąpieniu pandemii Covid-19) – zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE – wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane”.
Czy Polacy są za zmianą czasu?
Z badań MRPiT wynika, że Polacy opowiadają się za zaniechaniem zmian czasu (i pozostania przy letnim) w przypadku 80 proc. ankietowanych.