Kiedy dozwolona jest praca w niedzielę?

(gru)
fot. archiwum
fot. archiwum
Gdy jest niezbędna - tłumaczy Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Artur: Pracodawca zmienił mi organizację czasu pracy i nakazuje teraz prace także w niedziele i święta. Zastanawiam się czy jest to w ogóle zgodne z kodeksem pracy?

Zobacz: Jak zdobyć staż w dobrej firmie?

- Co do zasady praca w niedziele i święta jest niedozwolona za wyjątkiem sytuacji awarii i klęsk, a także tych rodzajów służb które wymagają pracy w takie dni np. transport, komunikacja służba zdrowia, placówki kultury.

Dopuszczana jest także praca w takie dni przy niezbędnych remontach, systemach pracy zmianowej itp. Przypomnieć zarazem należy, że w placówkach handlowych zatrudnianie pracowników w święta jest niedopuszczalne.

Jeżeli jednak pracownik w takie dni pracuje to wówczas w zamian przysługuje mu prawo do innego dnia wolnego od pracy. W zamian za pracę w niedzielę pracodawca winien wyznaczyć odpowiedni na 6 dni przed lub 6 dni po takiej niedzieli innych dzień wolny od pracy. Zasadą jest również że tam gdzie praca w niedziele jest dopuszczalna to przynajmniej raz na cztery niedziele jedna z nich winna być grafikowo wolna od pracy.

Zobacz: Opole. PIP uczy jak walczyć ze stresem

Nieco inaczej jest w przypadku świąt albowiem w razie pracy w takim dniu pracownik ma otrzymać inny dzień wolny od pracy w terminie nie później niż do końca okresu rozliczeniowego stosowanego u danego pracodawcy.

Jeżeli z jakiś względów nie zostanie wydany dzień wolny za pracę w niedzielę lub święta to oprócz normalnego wynagrodzenia pracownik przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. Wyliczany według zasad art. 151 (1) kodeksu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska