Kiedy drapie i łaskocze

Fot. internet
Czy to angina?
Czy to angina? Fot. internet
Wyjątkowo dokuczliwym objawem przeziębienia jest ból gardła, którego sprawcą mogą być bakterie lub wirusy.

Najpierw trzeba ustalić, jakiego pochodzenia jest ten ból i czy nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, bo od tego zależy rodzaj leków, które należy wtedy stosować.

- Jeśli to jest tylko drapanie, łaskotanie, to zwykłe tabletki do ssania, dostępne w aptece bez recepty, zazwyczaj pomogą - uważa dr Jacek Ciepluch, kierownik NZOZ "Ośrodek Zdrowia" Gracze. - Ale gdy dochodzi do tego gorączka, to wtedy trzeba się już udać do lekarza, bo może to być zapalenie gardła lub angina, które leczy się antybiotykami. Natomiast w przypadku rozpoznania infekcji wirusowej - są one zbędne.

Do bólów gardła może dojść z powodu:
w jego zapalenia - jest ono wtedy zaczerwienione
w anginy - pojawiają się ropne naloty i czopy, gorączka dochodząca nawet do 40 stopni C
w zapalenia migdałków - występuje obrzęk śluzówki gardła.
Wszystkie te postaci choroby są zaraźliwe, gdyż wywołują je bakterie obecne w ślinie. Wystarczy pocałunek lub korzystanie np. ze wspólnych zabawek, sztućców. Wszystkie też leczy się antybiotykami, ale różnymi. Tego rodzaju terapia jest niezbędna zwłaszcza przy anginie, gdyż może ona nieść za sobą poważne powikłania np. w postaci zapalenia mięśnia sercowego.

- W przypadku anginy antybiotykoterapia jest zalecana szczególnie u dzieci do 5. roku życia oraz u ludzi starszych po 65. roku życia - podkreśla dr Jacek Ciepluch. - U najmłodszych bowiem odporność jeszcze nie jest odpowiednio wytworzona, a u osób w podeszłym wieku jest ona obniżona. Na szczęście powikłań po anginie odnotowuje się już coraz mniej, co wynika z postępów w leczeniu. Kiedyś lekarze mieli do dyspozycji 3-4 antybiotyki, a teraz jest ich ze czterdzieści i o wiele lepszej jakości.
W aptekach dostępna jest również coraz większa ilość tabletek do ssania, a każde z nich są zachwalane w reklamach jako najlepsze. Jak w tym wszystkim ma się rozeznać przeciętny człowiek?

- Warto wiedzieć, że znakomita większość tych leków jest podobna pod względem chemicznym, czyli zawiera tę samą substancję czynną, tylko nosi inne nazwy, posiada różne opakowania, bo ma różnych producentów - tłumaczy dr Ciepluch.
Oprócz tabletek do ssania można kupić preparaty odkażające gardło w postaci np. ziołowych płynów, w aerozolu czy w formie płukanek. W początkowym okresie, gdy odczuwamy tylko drapanie i dyskomfort w gardle, wystarczy zastosować któryś z tych środków. Gdy jednak po trzech dniach dolegliwości nie mijają - potrzebna jest już pomoc lekarza.
ZIÓŁKA NA CHRYPKĘ
Weź łącznie 3 łyżki: podbiału, kłącza perzu, korzenia żywokostu, kwiatu lipy, czarnego bzu i końskiego szczawiu. Całość dokładnie wymieszaj. Potem weź z tego łyżkę ziół, zalej szklanką wrzątku i ogrzewaj w rondelku na małym ogniu przez 15 minut. Przecedź. Wypijaj odwar po 1 łyżce w ciągu kolejnych dni.

POMOGĄ NA GARDŁO
- sebidin plus - ma działanie przeciwbakteryjne, zawiera dodatkowo witaminę C, pomocną w zwalczaniu infekcji; cena: 4,75 zł
- strepsils - mogą być z miodem i cytryną, mentolem - działają przeciwzapalnie, odkażają; cena: 12,80 zł
- septolete - działają odkażająco na błonę śluzową gardła oraz przeciwbólowo; cena: 8,25 zł
- cholinex - odkażają, zmniejszają obrzęk gardła, działają przeciwbólowo; cena: 6,65 zł
- olbas - występują w nich olejki ziołowe, które działają nawilżająco, przeciwbólowo oraz przy okazji udrażniają nos; cena: 18,40 zł
- neoangin - działają przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo; cena: 11,00 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska