Kiedy dzwonić na numer alarmowy 112 do Centrum Powiadamiania...

  Kiedy dzwonić na numer alarmowy 112 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Kiedy wybrać numer alarmowy policji, straży pożarnej, pogotowia

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Przedszkolaki z Głubczyc i Kietrza gościły w CPR w Opolu.
  1/16
  przejdź do galerii

  Przedszkolaki z Głubczyc i Kietrza gościły w CPR w Opolu. ©Edyta Hanszke

  W poniedziałek maluchy z głubczyckich przedszkoli dowiedziały się, w jakich sytuacjach należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Zobaczyły też jak wygląda praca dyspozytorów w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu.
  Ponad 1000 zgłoszeń na dobę przyjmują dyspozytorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. Ale w czasie, kiedy nad Opolszczyzną przechodził orkan Ksawery, zgłoszeń było ponad 3 tysiące.

  W opolskim CPR jest 36 operatorów. Pracują 24 godziny na dobę: 8 osób na dziennej zmianie, 5 na nocnej.

  - Dzwonią ludzie potrzebujący pomocy policji, straży pożarnej, pogotowia. Najwięcej, bo prawie 65 procent zgłoszeń, dotyczy policji. Na drugim miejscu jest pogotowie ratunkowe - wyjaśnia Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  - Operator, który odbiera zgłoszenie przeprowadza wstępny wywiad, a wszystkie dane wpisuje do formularza w komputerze. Potem podejmuje decyzję o przekierowaniu zgłoszenia do odpowiednich służb. Automatycznie te dane są zasysane przez system policji, straży pożarnej i pogotowia. Na tej podstawie operatorzy służb podejmują decyzję, czy wysłać zespół do danego zgłoszenia. Nie ma więc potrzeby przełączania rozmów, poza zgłoszeniem do pogotowia, ponieważ wywiad medyczny może przeprowadzić jedynie dyspozytor medyczny - tłumaczył dyrektor Ferster.

  Zdarza się, że na numer 112 dzwonią "żartownisie", którzy pół biedy, gdy szybko odkładają słuchawkę, ale zdarza się, że dzwonią w poszukiwaniu numeru do pizzerii, na taksówkę, po PIN do telefonów komórkowych.

  Są i takie osoby, które dzwonią, żeby sobie porozmawiać - jeden z najbardziej uciążliwych rozmówców potrafił wykonać kilkadziesiąt telefonów w ciągu nocy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »