Kiedy grozi ci zwolnienie?

Redakcja
Roman Zemanek, z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Pracujesz w dużym zakładzie, w którym w najbliższym czasie będą zwolnienia grupowe? Zastanawiasz się czego możesz się spodziewać?

Na pytania odpowiada Roman Zemanek, z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

- Pracodawca zatrudniający 20 i więcej pracowników, przystępując do takich zwolnień, winien najpierw przeprowadzić odpowiednie postępowanie, o którym mowa w art. 2 do 4 ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych.

Zobacz: Pracownicy Tesco żądają powyżek

Powinien więc w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi opracować regulamin zwolnień. Niezależnie od tego musi też powiadomić powiatowy urząd pracy o planowanych zwolnieniach miesiąc przed datą wręczenia wypowiedzeń.

Pracownikowi, który otrzymuje takie wypowiedzenie, przysługuje prawo do odprawy, której wysokość uzależniona jest od stażu pracy u tego pracodawcy. Jest to odpowiednio: do 2 lat stażu pracy - 1-miesięczne wynagrodzenie, 2-8 lat - 2-miesięczne, powyżej 8 lat - 3-miesięczne.

Odprawę należy wypłacić w dacie rozwiązania umowy. Możliwe są też korzystniejsze uprawnienia niż te wynikające z ustawy, ale to kwestia odpowiednich uzgodnień między związkami zawodowymi a pracodawcą, przyjmowanych często drogą odrębnych negocjacji.

Zobacz: Liczba bezrobotnych nie wzrasta lawinowo

Pracodawca może też na podstawie art. 36 (1) kodeksu pracy skrócić okres wypowiedzenia z 3 miesięcy nawet do 1 miesiąca. Jeżeli z tego prawa skorzysta, to dodatkowo - niezależnie od odprawy - pracownikowi przysługuje odszkodowanie, którego wysokość uzależniona jest od liczby miesięcy (odpowiednio za 1 lub 2), o które skrócone będzie jego wypowiedzenie. Odszkodowanie za każdy miesiąc i odprawę ustala się tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Kadrowa: - Pracownik odchodzi z pracy na własną prośbę. Czy w świadectwie pracy mam napisać, że rozwiązanie umowy nastąpiło na jego prośbę?

- Porozumienie stron jest możliwe, gdy obie strony są zgodne co do sposobu rozwiązania stosunku pracy. Bez takiej obopólnej zgody nie jest możliwe zawarcie porozumienia stron o rozwiązaniu stosunku pracy.

Dlatego w takiej sytuacji nie wpisuje się, kto był inicjatorem porozumienia, a w pkt 3 świadectwa pracy wpisuje się jedynie: art. 3 § 1 pkt 1 kodeksu pracy - porozumienie stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska