Kiedy na urlop w 2016 roku?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
W tym roku mamy o jeden dzień wolnego więcej niż w 2015. Wraz ze świętami i weekendami będzie to 114 dni.

Pierwsza okazja do tego, by udać się na dłuższe wolne pojawia się już w tym tygodniu. Na środę 6 stycznia przypada święto Trzech Króli. Wybierając więc urlop na czwartek i piątek, mamy aż pięć dni wolnego.

- Kolejna okazja do dłuższego świętowania pojawia się dopiero w maju – mówi Zuzanna Hrabota, kadrowa jednej z opolskich firm. - Święto Pracy przypada w niedzielę, a Konstytucji 3 maja na wtorek. Biorąc cztery dni urlopu na 2, 4, 5 i 6 maja, możemy odpoczywać 9 dni, od 30 kwietnia do 8 maja.

Dodajmy też, że Święta Wielkanocne w tym roku wypadają 27 (Wielka Niedziela) i 28 marca (Poniedziałek Wielkanocny).

W tym roku Boże Ciało przypada na czwartek 26 maja. Biorąc wolne 27 maja, odpoczywamy cztery dni. Kolejny dzień wolny od pracy to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które wypada w poniedziałek 15 sierpnia.

Potem na wolne czekamy aż do listopada. Wszystkich Świętych wypada we wtorek. Biorąc więc urlop w poniedziałek, na wolnym jesteśmy od soboty 29 października.

- Ale można pokusić się o jeszcze dłuższą labę - mówi Zuzanna Hrabota. - Święto Niepodległości wypada w piątek 11 listopada. Biorąc więc wolne od 31 października do 10 listopada, czyli 8 dni, na urlopie będziemy aż 16 dni, bo od soboty 29 października.

Fatalnie w tym roku wypadają Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Wigilia jest w sobotę, pierwszy dzień świąt w niedzielę, a drugi w poniedziałek. Nowy Rok przypada więc też na niedzielę.

W sumie w rozpoczynającym się właśnie roku będziemy mieli o jeden dzień wolnego więcej niż w minionym. Wraz ze świętami i weekendami będzie to 114 dni.
- Zła wiadomość jest taka, że w tym roku żadne święto nie wypada w sobotę, co pozwoliłoby uzyskać dodatkowy dzień wolny – mówi Zuzanna Hrabota. - Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielenia dnia wolnego za święto wypadające tylko w sobotę.

A co z wolnym od szkoły? W tym roku ferie zimowe dla województwa opolskiego zaczynają się 1 lutego i potrwają do 14 lutego.

Wiosenna przerwa świąteczna zaplanowana jest od 24 marca (Wielki Czwartek) do 29 marca (wtorek). Natomiast ostatni dzień roku szkolnego wypada w piątek 24 czerwca. Do szkoły dzieci wracają 1 września, w tym roku to czwartek.

W części szkół ponadgimnazjalnych uczniowie młodszych klas nie przyjdą do szkoły też w pierwszych dniach matur. W tym roku egzamin dojrzałości rozpoczyna się 4 maja.

Dzień Edukacji Narodowej przypada w tym roku na piątek (14 października) natomiast zimowa przerwa świąteczna zaplanowana jest od 23 grudnia (piątek) do 1 stycznia (niedziela).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska