Kiedy nasze długi trafiają do windykacji?

Edyta Hanszke [email protected]
W długi łatwo wpaść, gorzej z nich wyjść.
W długi łatwo wpaść, gorzej z nich wyjść.
Przedstawiciel firmy windykacyjnej odpowiada, kiedy firmy i osoby prywatne stają się ich klientami, jak wygląda postępowanie z wobec dłużników i kiedy długi podlegają windykacji

.

Łukasz Narożny,_specjalista ds. Public Relations, Marketing i PR firmy Kruk_ 

Co oznacza fakt, że firmy czy osoby stają się Państwa "klientami"? Jak wygląda postępowanie z wobec nich?

Oznacza to, że sprawy zadłużenia tych osób trafiają do obsługi przez firmę KRUK S.A. Może to się odbywać dwiema drogami:

  1. wierzyciel (np. bank, platforma telewizyjna lub operator sieci komórkowej) zleca działania windykacyjne na określony czas,
  2. firma KRUK nabywa wierzytelności (w drodze cesji) i staje się wierzycielem wtórnym wchodząc w prawa i obowiązki wierzyciela pierwotnego, a wiec dłużnik ma w takiej sytuacji zobowiązania wobec firmy KRUK.

Zakres działań windykacyjnych zależy od oczekiwań wierzyciela zlecającego windykację. Mogą to być np.:

  • działania polegające jedynie na monitoringu płatności – osoba, której sprawę obsługujemy np. na dzień prze terminem spłaty raty otrzymuje przypominającą o tym wiadomość;
  • windykacja telefoniczna z możliwością wpisu do Rejestru Dłużników ERIF zarządzanego przez Europejski Rejestr Informacji Finansowej Biuro Informacji Gospodarczej S.A.;
  • działania łączące w sobie kontakty telefoniczne negocjatorów firmy z możliwością wkroczenia na drogę sądową, która w dalszej kolejności może prowadzić do etapu egzekucji komorniczej.

Zgodnie z aktualną strategią firma KRUK stawia jednak przede wszystkim na polubowne rozwiązywanie problemów zadłużenia i proponuje osobom posiadającym zaległości finansowe wobec Grupy KRUK, podpisanie ugody i rozłożenie długu na raty.

Firma zdaje sobie sprawę, że spłata 2000 zł może być czasami ponad możliwości osoby zadłużonej, ale po rozbiciu na raty staje się możliwa do udźwignięcia. Osoba podpisująca ugodę przestaje być wtedy dłużnikiem i dołącza do grona tysięcy innych osób regularnie spłacających raty.

Droga sądowa jest ostatecznością stosowaną w postępowaniu wobec dłużników, którzy notorycznie unikają kontaktu z wierzycielem i nie chcą się porozumieć na drodze polubownej.

 

Kiedy długi podlegają windykacji?

Aby wierzytelność mogła podlegać działaniom windykacyjnym, powinna być wymagalna (upłynął termin jej płatności), bezsporna i istniejąca (do rozstrzygania sporów dotyczących tych dwóch elementów uprawniony jest sąd). Kwestie zobowiązań od strony prawnej reguluje m.in. Kodeks Prawa Cywilnego - Art. 353 – 396.

Większość problemów z zadłużeniem jest rozwiązywana na etapie windykacji polubownej zanim sprawa trafi do postępowania sądowego i komorniczego, ponieważ dłużnikom przeważnie zależy na ugodowym zamknięciu sprawy.

Kim są dłużnicy?

Im dłużej trwa proces windykacji tym klarowniej wyłania się druga grupa dłużników, takich którzy życie na czyjś koszt uczynili swoim sposobem na życie a więc z premedytacją unikają spłaty tak długo, jak to jest tylko możliwe licząc na swoją jak najdłuższą bezkarność.

Dopiero realne zagrożenie w postaci rozpoczętego postępowania sądowo-komorniczego (oraz jego wysokich kosztów) robią na nich wrażenie. Może przemówić do nich przedsądowe wezwanie do zapłaty, sadowy nakaz zapłaty lub wizyta komornika.

Idąc jeszcze dalej w procesie windykacji na końcu spotykamy zapewne najmniejszą, ale i najgroźniejszą grupę dłużników, tych którzy zaciągają zobowiązania ze świadomością, że nigdy go nie będą spłacać, wyłudzają pieniądze i usługi, oszukują wierzycieli – to przestępcy, których sprawy kończą się nie tylko w sądach cywilnych, ale i karnych.

Gdzie zaciągamy długi?

Ostatni element decydujący o tym, że długi od określonego momentu będą podlegać windykacji, jest rozpoczęcie np. opisanych powyżej działań nakierowanych na odzyskanie należności. Działania takie wierzyciel może podjąć przy wykorzystaniu swoich komórek/struktur wewnętrznych lub zlecić je na zewnątrz np. firmie windykacyjnej.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska