Kiedy policjant może użyć broni? To pytanie często pada po tragedii w Koninie

o
Kiedy policjant może użyć broni? Po tragedii w Koninie sprawdzili to dziennikarze Onetu.
Kiedy policjant może użyć broni? Po tragedii w Koninie sprawdzili to dziennikarze Onetu. pixabay.com
Trwa śledztwo w sprawie zastrzelenia 21-latka przez policjanta w Koninie. W przestrzeni publicznej trwa natomiast dyskusja o tym, czy i kiedy policjant może użyć broni. Portal Onet sprawdził, jak wygląda to od strony przepisów oraz co mówią na ten temat sami policjanci. Zobaczcie!

Tragedia w Koninie. Policjant śmiertelnie postrzelił 21-latka

21-letni Adam 14 listopada był w towarzystwie dwóch 15-latków. Gdy policja chciała ich wylegitymować, mężczyzna zaczął uciekać, a jeden z funkcjonariuszy ruszył za nim w pościg. W końcu policjant oddał strzał, który dla ściganego okazał się śmiertelny.

O szczegółach tragedii w Koninie wiadomo niewiele, krążą za to sprzeczne wersje. Przy ciele 21-latka znaleziono nożyczki i woreczek z białym proszkiem. Czy ten proszek to narkotyki? Czy Adam miał nożyczki w ręce, gdy odwrócił się w stronę policjanta? Bliscy Adama nie wierzą, że był on dilerem. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez monitoring, którego nagraniem dysponuje prokuratura.

Kiedy policjant może użyć broni? Czy musi oddać strzał ostrzegawczy?

Portal Onet sprawdził, co przepisy mówią na temat tego, kiedy policjant może użyć broni i czy powinien wcześniej oddać strzał ostrzegawczy. Według Ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, broń może zostać użyta:

  • gdy trzeba „odeprzeć bezpośredni, bezprawny zamach na życie, zdrowie lub wolność”
  • gdy trzeba „przeciwdziałać czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu”

Czynności, które należy wykonać przed użyciem broni, również są opisane w ustawie. Są to:

  1. „identyfikacja swojej formacji albo służby okrzykiem przez wskazanie jej pełnej nazwy lub ustawowego skrótu”
  2. „wezwanie osoby do zachowania zgodnego z prawem, a w szczególności do porzucenia broni […], zaniechania ucieczki, odstąpienia od użycia do przemocy”
  3. uprzedzenie o zamiarze użycia broni okrzykiem „Stój, bo strzelam!”, jeśli osoba nie podporządkowuje się wezwaniom
  4. oddanie w bezpiecznym kierunku strzału ostrzegawczego, „jeżeli wezwanie to okaże się nieskuteczne”

Przepisy kontra życie. Co o użyciu broni i strzale ostrzegawczym mówią policjanci?

Od tych procedur, włącznie ze strzałem ostrzegawczym, można odstąpić w niektórych sytuacjach. A jak te przepisy mają się do tego, co wydarzyło się w Koninie? O to Onet zapytał rzecznika Komendy Głównej Policji, insp. Mariusza Ciarkę. Funkcjonariusz zwraca uwagę na to, że śledztwo w sprawie trwa i trudno się jednoznacznie wypowiadać, ale jeśli podczas ucieczki 21-latek odwrócił się w stronę policjanta i miał w ręku nożyczki, policjant mógł poczuć się zagrożony i mógł pominąć strzał ostrzegawczy. Rozmówca Onetu zwraca też uwagę na to, że sytuacja pościgu jest dynamiczna, a oddający strzał policjant „miał ułamki sekundy na decyzję”.

W podobnym tonie wypowiada się szef NSZZ Policjantów, Rafał Jankowski. W sytuacji zagrożenia trzeba działać błyskawicznie. Strzał ostrzegawczy w powietrze może kosztować funkcjonariusza życie, bo może nie zdążyć już strzelić ponownie – mówi Onetowi. Jego zdaniem, z tego, co na razie wiadomo na temat sprawy z Konina, wynika, że policjant postąpił zgodnie z przepisami o użyciu broni.

Dziennikarze Onetu sprawdzali także, jak faktycznie wygląda użycie broni przez policjantów. Z rozmów z mundurowymi wynika, że najczęściej boją się używać broni, bo z każdego jej użycia trzeba się tłumaczyć przed prokuraturą. Rozmówcy Onetu mają za sobą kilkanaście lat pracy w policji i praktycznie ani jednego oddanego strzału.

Onet dowiedział się też, że problemem w polskiej policji jest brak szkoleń na strzelnicach dla policjantów z innych oddziałów niż z prewencji.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy policjant może użyć broni? To pytanie często pada po tragedii w Koninie - Kurier Poranny

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska