Kiedy powstanie trzeci SOR w Opolu, przy Szpitalu Wojskowym. Wiceminister Marcin Ociepa przekonuje, że to możliwe za trzy lata

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział objęcie inwestycji w 116. Szpitalu Wojskowym osobistym nadzorem.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział objęcie inwestycji w 116. Szpitalu Wojskowym osobistym nadzorem. archiwum
- Zrobimy to. Pacjenci na nowym oddziale utworzonym przy 116. Szpitalu Wojskowym powinni być leczeni już za trzy lata - mówi wiceminister Marcin Ociepa.

- Odkąd zostałem wiceministrem obrony narodowej, zabiegałem o pozyskanie środków finansowych na rozbudowę szpitala przy ulicy Wróblewskiego w Opolu. Teraz mogę powiedzieć, za panem prezydentem, że jest polityczna wola, by te środki przekazać - tłumaczy Marcin Ociepa.

Przypomnijmy, w sobotę o sprawie mówił Andrzej Duda.

- To będzie duża inwestycja, będzie musiał powstać nowy budynek. Obok SOR będzie w nim blok operacyjny oraz inne sale, które będą służyły rozwinięciu działalności tego szpitala - tłumaczył prezydent RP przed szpitalem.

O jakich "innych salach" mówił prezydent? - dopytywali w poniedziałek Ociepę dziennikarze. - Te, które są niezbędne do zaopiekowania pacjenta, który trafi na SOR. Myślę tu chociażby o "urazówce" czy intensywnej terapii.

Na rozbudowę szpitala wojskowego resort obrony chce przeznaczyć minimum 35 milionów złotych.

To wstępna kalkulacja. Nie wiadomo, jak w ciągu kolejnych 2-3 lat, gdy obiekt będzie powstawał, będą kształtować się ceny materiałów i usług budowlanych. Ale jesteśmy gotowi dołożyć kolejne fundusze jeśli tylko będzie trzeba - zapewnia wiceminister z Opola.

Nie wiadomo także, jak wiele łóżek znajdzie się na nowych oddziałach, ale wiadomo, że szpital, tak jak obecnie, będzie służył wszystkim mieszkańcom Opola i regionu.

- Kolejnym atutem nowej inwestycji będzie też możliwość wykorzystania nowoczesnej infrastruktury do edukacji studentów medycyny. Po Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym czy budynku Collegium Medicum będzie to kolejne świetne miejsce służące rozwojowi przyszłych lekarzy.

Pewne jest natomiast to, że nowe oddziały będą potrzebowały nowej kadry z zewnątrz. - Na tej płaszczyźnie wszyscy - zarówno rząd, i jak władze regionu oraz miasta - musimy dokonać wszelkich starań, by zatrzymać w Opolu lekarzy, którzy ukończą u nas studia oraz przyciągać tych "z zewnątrz" - słyszymy.

Ociepa: Takie inwestycje powinny bezdyskusyjnie łączyć wszystkich

Wiceminister na konferencji odniósł się również do sporu na linii Andrzej Duda - władze województwa. Przypomnijmy, podczas sobotniej wizyty w Opolu prezydent RP nawiązał do sytuacji z ubiegłego roku, gdy SOR-owi w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Katowickiej, ze względu wprowadzenia przez rząd nowych przepisów - w tym wymogu całodobowej gotowości endoskopowej do wykonywania zabiegów, z którym szpital nie mógł sobie poradzić - groziło przekształcenie w izbę przyjęć. - Jeśli samorząd sobie z tym nie radzi, to w razie potrzeby jestem gotowy pomóc - deklarował Andrzej Duda.

- Pod wpływem opinii publicznej pan marszałek zmienił decyzję o likwidacji SOR-u, ale my nie możemy pozwolić na to, by podobna wola pojawiła się w przyszłości. Ani takie głosy, ani takie, jak wicemarszałka Romana Kolka, mówiącego, że SOR przy 116. Szpitalu Wojskowym "to pomyłka", nie mogą dotrzeć do decydentów w Warszawie, bo w końcu ktoś tam stwierdzi, że pieniądze zarezerwowane na rozbudowę tej placówki lepiej przekazać w inne miejsce. Proszę o to, by nie przeszkadzać w realizacji inwestycji, która powinna łączyć wszystkich, bo tu chodzi o zdrowie i życie mieszkańców - podsumowuje Ociepa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska