reklama

Kiedy święta Jadwiga była w Oleśnie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zaktualizowano 
Figurę św. Jadwigi Śląskiej poświęcił biskup opolski Andrzej Czaja. Figura stoi teraz przed Zespołem Szkół nr 2 im. Księżnej Jadwigi Śląskiej przy Wielkim Przedmieściu w Oleśnie.
Figurę św. Jadwigi Śląskiej poświęcił biskup opolski Andrzej Czaja. Figura stoi teraz przed Zespołem Szkół nr 2 im. Księżnej Jadwigi Śląskiej przy Wielkim Przedmieściu w Oleśnie. Mirosław Dragon
Jadwiga Śląska jest patronką oleskiej szkoły dwujęzycznej Legenda mówi, że była w Oleśnie razem ze swoim mężem. Natomiast w Kościeliskach zostawiła nawet odcisk swojej stopy.

Legendę spisał oleski dziejopis Józef Lompa. Otóż kronikarz podaje, że w roku 1208 książę Henryk Brodaty zbudował w dzisiejszym Oleśnie zamek leśny. Koło zamku stanęło kilka domów, które wkrótce rozrosły się w miasteczko.

Żoną Henryka Brodatego była właśnie św. Jadwiga Śląska, W 1228 roku książę piastowski miał także ufundować klasztor św. Augustyna w wiosce Zarzyska.
Ufundował klasztor „z wdzięczności ku Bogu, kiedy go Jadwiga, pobożna małżonka jego, po jej śmierci w poczet świętych policzona, ze sromotnego więzienia u Konrada książęcia Mazowieckiego za jej pośrednictwem uwolniła” - pisze Józef Lompa.

Święta Jadwiga według legendy była na ziemi oleskiej osobiście. Być może odwiedzała razem z mężem zamek leśny. Orszak z księżną Jadwigą przejeżdżał również przez Kościeliska. Księżna zatrzymała się, i przywołała do siebie rodzinę z gromadką dzieci.

- Przywołała swojego skarbnika, wyjęła ze szkatułki pierścionek i podarowała go wielodzietnej rodzinie - opowiadał Lucjan Jurczyk (1931-2012), znawca historii Gorzowa Śląskiego, który spisał legendę o Świętej Jadwidze. Kiedy księżna Jadwiga odjechała, ludzie zauważyli, że w miejscu, gdzie stała, wystaje z ziemi kamień, a na nim widnieje odcisk jej stopy. Kamień ten można do dzisiaj oglądać w wiosce.

To legenda, ale w Oleśnie uzyskała status historii, kiedy w 2008 roku burmistrz Sylwester Lewicki zorganizował obchody 800-lecia Olesna, uznając za początek miasta właśnie legendarną budowę zamku leśnego. Wcześniej za początek Olesna uznawano rok 1226, z którego pochodzi pierwsza źródłowa wzmianka.

Księżna Jadwiga Śląska w 2010 roku została patronką Zespołu Szkół nr 2 w Oleśnie. Uczniowie w głosowaniu wybrali właśnie ją. Uznali, że Niemka, która wyszła za mąż za piastowskiego księcia, najbardziej nadaje się na patronkę dwujęzycznej, polsko-niemieckiej szkoły.

Jej ojczyzną była Bawaria (urodziła się w zamku w Andechs), ale już w wieku 12 lat wydano ją za mąż i jej drugą ojczyzną stał się Śląsk, na którym spędziła prawie 60 lat.

Jadwiga (Hedwig von Andechs) urodziła się prawdopodobnie w 1174 roku. Jej ojcem był Berthold, margrabia Badenii i książę Meranii, który był uczestnikiem wyprawy krzyżowej cesarza Fryderyka Barbarossy. Na wychowanie została oddana do klasztoru.

Jako 12-latka została żoną Henryka Brodatego. Zamieszkała w zamku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Zgodnie jednak ze średniowiecznym zwyczajem książę wraz z dworem objeżdżał swoje ziemie.

Być może Jadwiga Śląska naprawdę zawitała na ziemi oleskiej, spała w oleskim zamku.

Jest tylko jedna wątpliwość: czy książę wrocławski mógł zbudować zamek w sąsiednim księstwie? W 1208 roku Olesno należało do księstwa opolskiego, rządzonego przez Piastów opolskich, a konkretnie przez księcia Mieszka I Plątonogiego.

Jadwiga Śląska urodziła Henrykowi Brodatemu 7 dzieci. Po 19 latach małżeństwa oboje złożyli śluby czystości.
Jadwiga Śląska (1178-1243) – Uznawana za patronkę Śląska oraz pojednania polsko-niemieckiego. Żona księcia Henryka Brodatego, księżna we Wrocławiu, święta Kościoła Katolickiego. Niemka (córka księcia Andechs w Bawarii).
Żoną Henryka Brodatego została w wieku 12 lat. Urodziła mu 7 dzieci. Po 19 latach małżeństwa oboje złożyli śluby czystości. Po śmierci Henryka Brodatego Jadwiga zamieszkała w klasztorze w Trzebnicy.
Żarliwie religijna, była fundatorką kościołów. Kanonizowana w 1267 roku.

Podczas pisania artykułu korzystałem m.in. z kroniki Józefa Lompy oraz książki „Święta Jadwiga Śląska” autorstwa Waltera Nigga.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oleśnianin

Gdzie te odciśnięte stopy w Kościeliskach / ?

 

H
Heinz

A ja mieszkam na slowackiego.

H
Herforder
W dniu 07.11.2015 o 21:00, Gość napisał:

Za to Herforder jest ganz dicht z pełnom rziciom strachu bo arbeituje ze polokym we biurze a niy umie se przestawić kompa coby pisać ganz po polsku.Eurofighter dobrze robi bo przeca jest całkom demokracjo i kożdymu wolno godać co myśli bo jest wolność słowa-gwarancja konstytucyjna.Wiela by była warta taka dyskusja ciąglego przymilania.polacy też nie szczędzą słów w swych wypowiedziach.Eurofighter!Tak trzymej.

Za to Herforder podpisuje swoje posty z "pełnom rziciom strachu"

 

A ty?

 

Arbeituje ze polokym we biurze???

Uwielbiam takich wrozbitow jak ty. Powiedz mi cos jeszcze o mnie. Bo sie okazuje, ze jeszcze malo o sobie wiem.

I jak zwykle, takim jak ty, zdrowka zycze, bo widze, ze sie nie przelewa.

G
Gość
W dniu 08.11.2015 o 18:11, Heinz napisał:

Do uzupelnienia Pan Alojzy pochodzi z Olesna a teraz mieszka w rajchu, a z tych to mialem na mysli ze mysli tak jak wielu innych ze pan burmistrz nic nie robi dla Olesna.

idzie wom ło tygo alojza markiefka ze łomnicy co tera myszko we dortmundzie łon kiedys wozioł pakety ze rajchu zech go znoł niy wiam eli jeszcze zyje wiy wtos ło tym to niech napisze.

A
Alojzy z Olesna

Do Pana Heinza. A ja mieszkam na rynku w oleśnie, a Pan???

H
Heinz
W dniu 08.11.2015 o 14:35, Oma z rajchu napisał:

Pisz na temat i nie rob bledow. Poza tym pan Alojzy jest z Olesna a nie z "tych".

Do uzupelnienia Pan Alojzy pochodzi z Olesna a teraz mieszka w rajchu, a z tych to mialem na mysli ze mysli tak jak wielu innych ze pan burmistrz nic nie robi dla Olesna.

J
Jadwiga z Lizwarty

Święta Jadwiga wszystko widzi,panie i panowie z oddanych komentarów. Glűck Auf

E
Eurofighter
W dniu 07.11.2015 o 20:04, Beobachter napisał:

  Hallo Eurofighter, od kilku lat jestem aktywnym "forumowiczem" na nto...moim zdaniem jest to bardzo dobra mozliwosc wymiany informacji i pogladow miedzy ludzmi o roznych zapatrywaniach na ten ( ostatnio troche zwariowany) swiat..czytelnicy z liberalnymi pogladami i radykalnymi pogladami wypowiadaja sie na wszystkie mozliwe tematy...niekiedy ponizej pasa ...ale ja jako slazak mieszkajacy za granica musze sie za kazdym razem wstydzic za takie idiotyczne wypowiedzi i ublizanie z twojej strony.Masz szczescie ze ci Polacy na kturych tak "jedzesz" pozwalaja ci jeszcze cos bazgrolic...ale ty moze jestes nicht ganz dicht und somit is es dir vergeben...Twoja odpowiedz na moj post ...bitte lass es am besten. 

 

Du als Slazak (nicht Deutscher Schlesier) im Ausland, schäme dich nicht über mich sondern für dich selbst. Durch deine megalomanische Aussage kann man sofort erkennen mit wem man zu tun hat, mit andern Worten Größenwahn! Solche Wichtigtuer wie du kommen derzeit nicht so selten vor. Eine andere Bezeichnung trifft dich noch mehr zu, es heißt so wie man dich liest, Renommist. Kümmere dich um dein Glück und deine Fresse, nicht den anderen.

Das ist ja aber interessant mit wem du im Ausland am meisten die ganze Zeit verbringst, wenn die auch NTO lesen können und Beschämung empfinden sowohl auch du (…) bzw. die Kommentare die Polnisch geschrieben sind.

Dann seid ihr alle gleich, Polacken – Slonsacken derselben Art!

O
Oma z rajchu
W dniu 08.11.2015 o 12:58, Heinz napisał:

Panie Alojzy ty jestes jednym z tych.

Pisz na temat i nie rob bledow. Poza tym pan Alojzy jest z Olesna a nie z "tych".
H
Heinz
W dniu 07.11.2015 o 15:50, Alojzy z Olesna napisał:

Do Heinza. Panie tutaj jest inny temat. Opanuj się pan.Pisz pan do tematu, albo w cale. Pan coś niekojarzy.

Panie Alojzy ty jestes jednym z tych.

G
Gość

Za to Herforder jest ganz dicht z pełnom rziciom strachu bo arbeituje ze polokym we biurze a niy umie se przestawić kompa coby pisać ganz po polsku.Eurofighter dobrze robi bo przeca jest całkom demokracjo i kożdymu wolno godać co myśli bo jest wolność słowa-gwarancja konstytucyjna.Wiela by była warta taka dyskusja ciąglego przymilania.polacy też nie szczędzą słów w swych wypowiedziach.Eurofighter!Tak trzymej.

B
Beobachter
W dniu 06.11.2015 o 21:56, Eurofighter napisał:

Moderator, czymu tego nieskasujes?!

 


 Hallo Eurofighter,

 

od kilku lat jestem aktywnym "forumowiczem" na nto...moim zdaniem jest to bardzo dobra mozliwosc wymiany informacji i pogladow miedzy ludzmi o roznych zapatrywaniach na ten ( ostatnio troche zwariowany) swiat..czytelnicy z liberalnymi pogladami i radykalnymi pogladami wypowiadaja sie na wszystkie mozliwe tematy...niekiedy ponizej pasa ...ale ja jako slazak mieszkajacy za granica musze sie za kazdym razem wstydzic za takie idiotyczne wypowiedzi i ublizanie z twojej strony.Masz szczescie ze ci Polacy na kturych tak "jedzesz" pozwalaja ci jeszcze cos bazgrolic...ale ty moze jestes nicht ganz dicht und somit is es dir vergeben...

Twoja odpowiedz na moj post ...bitte lass es am besten.

D
Devil
W dniu 06.11.2015 o 21:56, Eurofighter napisał:

Moderator, czymu tego nieskasujes?!

Dlaczego ma skasować? Przecież to prawda.
A
Alojzy z Olesna

Do Heinza. Panie tutaj jest inny temat. Opanuj się pan.Pisz pan do tematu, albo w cale. Pan coś niekojarzy.

H
Heinz

To wiem, ale mnie chodzi o to ze w Olesnie powstanie nowy zaklad, i beda nowe miejsca pracy ale o tym lepiej nie pisac poniewaz to nie pasuje niektorym co tak narzekali na burmistrza ze nic nie robi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3