Kiedyś biegła tu granica, dzisiaj jest jeden powiat. To już jedenasty Rocznik Powiatu Oleskiego

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Granicą polsko-niemiecką w Praszce był drewniany most na Prośnie. Rzeka ta oddzielała Praszkę od wsi Zawisna, która dzisiaj jest już częścią miasta.
Granicą polsko-niemiecką w Praszce był drewniany most na Prośnie. Rzeka ta oddzielała Praszkę od wsi Zawisna, która dzisiaj jest już częścią miasta. Muzeum w Praszce
Starostwo powiatowe w Oleśnie wydało kolejny rocznik, w którym jest prawie 300 stron artykułów: o oleskich Żydach, nietuzinkowym proboszczu i korniku, który został gwiazdą,

To już jedenasty Rocznik Powiatu Oleskiego. W tym roku książka ma aż 280 stron.

- Obok materiałów dotyczących historii i dnia dzisiejszego powiatu znaleźć można także pokrzepiające słowa lekarki Zuzanny Wartenberg, wykonującej swój zawód od 62 lat - mówi starosta Stanisław Belka.

Pani doktor to żyjąca legenda Olesna. Ma 88 lat i nadal leczy pacjentów. Jest także świadkiem historii szpitala powiatowego w Oleśnie.

- Pracuję w Oleśnie od 15 kwietnia 1956 roku. Wcześniej pracowałam przez trzy miesiące w Rabce - opowiada Zuzanna Wartenberg. - W Oleśnie żyli rodzice męża. Zależało nam, żeby być blisko nich. Pamiętam, że zmianę nakazu pracy na Olesno musiałam załatwić w ministerstwie.

- W szpitalu pracowały wtedy siostry zakonne - dodaje Zuzanna Wartenberg. - Jako młoda lekarka dużo się od nich nauczyłam. Były bardzo sumienne, cierpliwe i wyrozumiały. Nigdy nie narzekały.

W nowym roczniku są też zdjęcia i historie z czasów, kiedy w Praszce były granica państwowa (na rzece Prośnie). Dzisiaj Praszka i Olesna należą do jednego powiatu.

Jest też historia Żydów z Olesna, po których dzisiaj został tylko kirkut.

Jest artykuł o nietuzinkowym proboszczu ks. Ignacym Böhmie z Gorzowa Śląskiego.

Zbigniew Gil napisał o korniku, który ostatnio był medialną gwiazdą (wylansowaną przez byłego ministra Szyszkę).

Rocznik Powiatu Oleskiego nawiązuje do tradycji „Głosu Olesna” czy „Rosenberger Heimatkalender”, czyli czasopism, które obszernie opisują historię i aktualności z powiatu oleskiego i które dzisiaj służą jako cenne źródło historyczne.

Redaktorem rocznika jest Andrzej Szklanny.

Rocznik Powiatu Oleskiego można kupić: w księgarni Nova, w kioskach z prasą na terenie Olesna (obok poczty przy ul. Lompy, przy ul. Pieloka i ul. Konopnickiej) oraz w pawilonie handlowym Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie.

OPOLSKIE INFO - 25.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska