Kiedyś był tu szpital, potem go zamknęli. Dzisiaj od 20 lat działa Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Dobrodzieniu [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
ZOL w Dobrodzieniu istnieje od 20 lat. Uruchomiono go w budynku dawnego szpitala miejskiego.
ZOL w Dobrodzieniu istnieje od 20 lat. Uruchomiono go w budynku dawnego szpitala miejskiego. Paweł Mrozek/ Dobrodzienianin
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Dobrodzieniu obchodzi jubileusz 20-lecia powstania. Nadal nosi imię Królowej Karoli, która ufundowała przed wojną szpital miejski w ówczesnym Guttentagu.

Niemal do końca XX wieku Dobrodzień miał swój szpital miejski. W 1999 roku trzeba było go jednak zlikwidować. Nie spełniał żadnych wymogów, dodatkowo wszystkich pacjentów przyjmował szpital powiatowy w Oleśnie.

Najpierw więc w 199 roku zamknięto tzw. stary szpital na Wielkim Przedmieściu w Oleśnie, a trzy lata temu zlikwidowano szpital w Dobrodzieniu.

Budynek przy ul. Oleskiej 5 w Dobrodzieniu nie stał jednak długo opustoszały.

- Pojawił się pomysł, aby utworzyć coś nowego, coś pośredniego pomiędzy szpitalem a domem pomocy społecznej. Tym czymś był zakład opiekuńczo-leczniczy - wspomina Jan Kus, starosta oleski w latach 1999-2014. - Początki nie były łatwe, ponieważ budynek wymagał praktycznie kapitalnego remontu, a nie było środków, aby wszystko zrobić od razu. Trzeba było zamknąć kuchnię, nie było windy.

- Dla mieszkańców Dobrodzienia, który w 1999 roku stał się częścią nowo powstałego powiatu oleskiego, decyzja o zamknięciu szpitala była niepokojąca – mówi Bernard Gaida z Dobrodzienia, przewodniczący rady powiatu oleskiego w kadencji 1998-2002. - Jednak szybko okazało się, że przekształcenie szpitala w ZOL było rozsądnym rozwiązaniem.

ZOL w Dobrodzieniu istnieje od 20 lat. Uruchomiono go w budynku dawnego szpitala miejskiego.
ZOL w Dobrodzieniu istnieje od 20 lat. Uruchomiono go w budynku dawnego szpitala miejskiego. Archiwum ZOL-u

Historia szpitala miejskiego w Dobrodzienia sięga czasów przedwojennych, kiedy Dobrodzień leżał jeszcze w granicach ówczesnych Niemiec i miał niemiecką nazwę Guttentag (o czym dzisiaj przypominają dwujęzyczne tablice miejscowości).

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy nosi imię ma Królowej Karoli, patronki dawnego szpitala miejskiego. To nawiązanie do historii miasta, ponieważ Dobrodzień należał niegdyś do dóbr królów Saksonii i w 1894 roku królowa Saksonii Karola, która znana była ze swojej dobroczynności, utworzyła w mieście stolarzy na Śląsku Opolskim szpital.

ZOL w Dobrodzieniu istnieje od 20 lat. Uruchomiono go w budynku dawnego szpitala miejskiego.
ZOL w Dobrodzieniu istnieje od 20 lat. Uruchomiono go w budynku dawnego szpitala miejskiego. Paweł Mrozek/ Dobrodzienianin

- Przez 20 lat istnienia ZOL-u w Dobrodzieniu działo się wiele: organizowane były zbiórki pieniędzy na wymianę okien i budowę szybu windy, budynek wyposażony został w dźwig osobowy, przeprowadzono remont dachu, centralnego ogrzewania, poddasza oraz łazienki, w salach pacjentów i na korytarzu zamontowane zostały podnośniki sufitowe - wylicza Danuta Skrzeszowska, dyrektorka Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Dobrodzieniu. - W tym roku wymienione zostały schody, a kolejne plany dotyczą odnowienia elewacji budynku.

Dzięki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do dobrodzieńskiego ZOL-u trafiły nowe łóżka, podnośniki, szafki przyłóżkowe, pompy infuzyjne.

Obecnie ZOL w Dobrodzieniu dysponuje 40 łóżkami i zatrudnia 60 osób.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Dobrodzieniu mieści się przy ul. Oleskiej 5.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska