Kiedyś Doctorgang, dziś Niepodległości. Ulica władzy w Głubczycach

Z archiwum Piotra Zimnego
Przedwojenne starostwo, dziś urząd miasta.
Przedwojenne starostwo, dziś urząd miasta. Z archiwum Piotra Zimnego
Przed wojną Doctorgang, dziś ulica Niepodległości: to tutaj mieściły się i mieszczą najważniejsze miejskie instytucje.

Dzisiejsza ul. Niepodległości od drugiej połowy XIX w. była siedzibą władz samorządowych (np. w latach 1876-1879 stanął tam budynek starosty). Tak było do II wojny światowej, a po jej zakończeniu na ulicę Niepodległości 14 wprowadzili się Rosjanie, którzy urządzili tam komendanturę wojskową. Po lipcu 1945 roku budynek przeszedł w ręce polskich władz. Dziś mieści urząd gminy.

Obok starostwa swoją willę miał radca miejski Emil Holländer. Jednak w 1910 roku odsprzedał dom urzędnikom. Dziś siedzibę ma tam Urząd Stanu Cywilnego (Holländer postawił sobie nowy dom przy dzisiejszej ul. Kochanowskiego). Budynek USC po wojnie zmienił wygląd. Z frontowej ściany zniknęło wejście i taras oparty na kolumnach. Nie ma już także pięknego ogrodu.

Na ulicy Niepodległości jest jeszcze jeden ważny budynek - Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego. Przed wojną były tam mieszkania prywatne. Uczniowie "rolniczaka" naukę rozpoczęli tu dopiero w latach 50. ubiegłego wieku.

Ulica Niepodległości przed wojną nosiła nazwę Doctorgang i poświęcona była Josefowi Laufferowi, pomysłodawcy budowy pobliskiego parku. To on przedstawił władzom wniosek o osuszenie podmokłego terenu i wybudowanie promenady.

A park to nadal prawdziwe dzieło sztuki. Jest w nim m.in. fontanna poświęcona Philo vom Walde czyli filozofowi z lasu. To tak naprawdę Johannes Reinelt, który urodził się w
Gołuszowicach pod Głubczycami. Był znanym na Śląsku poetą piszącym tutejszą gwarą.

Żył i tworzył w latach 1858-1906. W podzięce swojemu krajanowi głubczyczanie wystawili w miejscowym parku fontannę-pomnik dłuta Josefa Obetha, przyjaciela poety. Budowa rozpoczęła się w 1922 roku, a zakończyła rok później.

Kolejną fontanną jest ta ze zwierzętami: jedna z najpiękniejszych w województwie. Ufundował ją w latach 1911-1912 właściciel browaru Eduard Beyer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska