Kierowcy, menadżerowie i operatorzy mogą się szkolić niemal za darmo. Do wzięcia jest blisko 3 miliony złotych

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W pierwszym naborze największą popularnością cieszyły się szkolenia dla kierowców samochodów ciężarowych, operatorów żurawi i koparko-ładowarek, studia MBA czy szkolenia dla operatorów dronów.
W pierwszym naborze największą popularnością cieszyły się szkolenia dla kierowców samochodów ciężarowych, operatorów żurawi i koparko-ładowarek, studia MBA czy szkolenia dla operatorów dronów. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Bony szkoleniowe na podnoszenie kwalifikacji zawodowych zrobiły furorę. W poprzednim naborze w ciągu 12 dni złożono blisko tysiąc wniosków. Teraz do podziału jest kolejna pula pieniędzy.

Tomasz Olejnik jest druhem z OSP w Gorzowie Śląskim. On, podobnie jak wielu jego kolegów-strażaków, postanowiło skorzystać z bonów szkoleniowych i podnieść w ten sposób swoje kwalifikacje. – Takie wsparcie to okazja, by uzupełnić wiedzę i zdobyć umiejętności potrzebne do niesienia pomocy poszkodowanym czy prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, ale nie tylko – mówi strażak-ochotnik. – Ja wybrałem szkolenie z zakresu obsługi żurawi i hydraulicznych dźwigów samochodowych (HDS). Nie wiem, co mnie w życiu będzie czekało, a takie umiejętności zawsze mogą się przydać.

- Wybrałam szkolenie certyfikowane na trenera rozwoju osobistego – mówi Katarzyna Jagosz-Lisowska menadżerka w opolskiej firmie szkoleniowo-doradczej. – Działamy w sektorze hotelarsko-gastronomicznym, m.in. organizując szkolenia dla właścicieli, menadżerów i pracowników restauracji oraz hoteli. Szkolenie, które wybrałam pozwoli na poszerzenie profilu działalności naszej firmy o sesje związane z rozwojem osobistym i zawodowym naszych klientów.

Pierwszy nabór w ramach akcji „Opolscy Zawodowcy 2022” ruszył pod koniec stycznia. Do wydania było wówczas około 3,5 miliona złotych. W ciągu 12 dni do podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki wpłynęły 950 wniosków, a dofinansowanie otrzymało ponad 730 osób.

Maksymalna kwota, jaką może uzyskać jeden aplikujący, to 9,5 tys. złotych (nie może ona przekroczyć 85 proc. wartości szkolenia. Pozostałe 15 proc. pokrywa beneficjent w ramach wkładu własnego). – Średnia wartość dofinansowania przypadająca na jednego aplikującego w pierwszym naborze wynosiła nieco ponad 4,5 tys. złotych – wylicza Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

W środę 20.04 ruszył drugi nabór wniosków o unijne bony szkoleniowe. Do podziału jest 2,7 miliona złotych. – Dobra informacja jest taka, że jeśli ktoś przy pierwszym podejściu nie wykorzystał puli 9,5 tys. złotych przypadającej na jednego aplikującego, może starać się o kolejne bony szkoleniowe w trwający właśnie drugim naborze oraz trzecim, który planujemy uruchomić – dodaje Szymon Ogłaza.

O bony szkoleniowe może starać się każdy, kto np. chce zmienić pracę czy podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. To oferta dla przedsiębiorców, bezrobotnych, absolwentów szkół, ale też osób pracujących, które chcą awansować albo zmienić ścieżkę kariery (szkolenia należy wybrać z internetowej Bazy Usług Rozwojowych PARP). W pierwszym naborze największą popularnością cieszyły się szkolenia dla kierowców samochodów ciężarowych, operatorów żurawi i koparko-ładowarek, studia MBA czy szkolenia dla operatorów dronów.

- Od rana widzimy, że i tym razem zainteresowanie jest ogromne – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG. - Trzeba się spieszyć, bo spodziewamy się, że pula bardzo szybko się wyczerpie.

Formularz zgłoszeniowy należy wysłać do OCRG pocztą, kurierem lub przez platformę ePUAP. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ocrg.opolskie.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska