Kierunek administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne na WSB w Opolu otrzymał wysoką ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Administrację i bezpieczeństwo wewnętrzne studiuje w WSB 500 osób.
Administrację i bezpieczeństwo wewnętrzne studiuje w WSB 500 osób. Archiwum uczelni
Wizyta ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej trwała dwa dni, jednak przygotowania do niej rozpoczęły się w środku wakacji. Zgodnie w procedurą uczelnia przygotowała szczegółowy raport, opisujący oceniany program kształcenia.

- W praktyce ocena komisji akredytacyjnej polegała na bardzo dokładnej analizie i ocenie wszystkich obszarów związanych z funkcjonowaniem kierunku, poczynając od oceny programu kształcenia przez współpracę z tzw. otoczeniem zewnętrznym, umiędzynarodowienie procesu kształcenia , aż po analizę infrastruktury wykorzystywanej w procesie kształcenia, czyli np. bazę lokalową – mówi dr Anna Waw­rzczak-Gazda, prodziekan na Wydziale Ekonomicznym WSB w Opolu.

Eksperci PKA weryfikowali wszystkie szczegóły akredytowanego kierunku studiów: analizowali dokumenty formalne, dokumentację programu studiów, przeglądali prace studentów, bazę i zasoby dydaktyczne. Rozmawiali też z władzami uczelni, studentami, wykładowcami i ekspertami z rady konsultacyjnej, a także hospitowali zajęcia.

- Otrzymaliśmy ocenę pozytywną, we wszystkich kryteriach osiągając stopień „w pełni”, co w skali oceny programowej PKA jest odpowiednikiem oceny bardzo dobrej. Co najistotniejsze eksperci PKA nie mieli do tego kierunku żadnych uwag o charakterze negatywnym – nie wskazano zaleceń naprawczych – mówi dr Katarzyna Mizera, dziekan Wydziału Ekonomicznego WSB w Opolu.

Co to oznacza? – Że kierunek funkcjonuje dobrze, że rozwija się on we właściwy sposób, a tym samym - jeśli ktoś myśli o pracy w obszarze związanym z administracja i bezpieczeństwem wewnętrznym – warto go wybrać – stwierdza prodziekan.

Dziekan Mizera podkreśla, że pozytywna ocena to dla uczelni i jej studentów konkretne korzyści, bo po uzyskaniu pozytywnej akredytacji można wprowadzić na uczelni procedurę potwierdzania efektów uczenia się z praktyki.

- Oznacza to, że np. studentom, którzy od lat pracują w strukturach administracji lub bezpieczeństwa wewnętrznego, można będzie potwierdzić określone efekty uczenia się na podstawie doświadczenia zawodowego, dzięki czemu poprzez zaliczenie wybranych przedmiotów, ich studia będą krótsze i mniej intensywne – mówi i dodaje:- Szkolnictwo wyższe w Polsce od lat zmaga się z problemami masowości i słabej jakości kształcenia.

Duża liczba i różnorodność szkół utrudnia kandydatom na studia oraz pracodawcom orientację dotyczącą jakości zdobytego w nich wykształcenia. Akredytacja to wiarygodna informacja o tym, że pozytywnie oceniona uczelnia zapewnia dobry poziom.

Zobacz Opolskie Info [06.04.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska