Wreszcie w naszym mieście będzie jakaś rozrywka - cieszy się dwudziestoletni Michał Adamczyk. - Najbliższa pływalnia jest w Raciborzu. Tam nie zawsze są wolne tory, trzeba płacić za dojazd, no i traci się na to sporo czasu. Cieszę się, że będziemy mieli baseny na miejscu.
Zobacz: Powiat oleski> Będą aż trzy kryte pływalnie
Będzie to pierwsza kryta pływalnia z prawdziwego zdarzenia w powiecie głubczyckim. Jedyna dotąd istniejąca znajduje się przy szkole w Głubczycach, ale jest tam tylko jeden niewielki basen.
- A tu będzie profesjonalnie - zapewnia Leszek Wilk, zastępca burmistrza Kietrza.
Według planów pływalnia będzie się składała z dwóch basenów. Duży będzie miał wymiary 25 na 12,5 metra, sześć torów, a jego głębokość będzie wynosiła od 1,2 do 1,8 metra. Wymiary brodzika to 8 na 4,88 metra, głębokość - 80 centymetrów. Obiekt będzie miał też jacuzzi i saunę.
Inwestycja kosztować ma osiem milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej oraz budżetu gminy.
Zobacz: Oficjane otwarcie budowy basenu w Oleśnie
Baseny powstają przy miejscowym zespole szkół przy ulicy Kościuszki. W czasie trwania lekcji będą korzystać z nich uczniowie gminnych szkół, natomiast popołudniami pływalnia będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców.
- Taki był warunek uzyskania dotacji unijnej - mówi wiceburmistrz Wilk.
Po wybudowaniu pływalni władze będą musiały zdecydować kto ma zarządzać obiektem.
- Być może do tego celu powołamy spółkę miejską - mówi Leszek Wilk.
A czy pływalnia będzie opłacalna? Większość gminnych obiektów tego typu utrzymuje się z biletów wstępu i jest dotowana przez gminy. Tak będzie i w tym przypadku.
- Pieniądze wydane na sport i rekreację mieszkańców to pieniądze dobrze ulokowane - przekonuje wiceburmistrz Wilk.
Zobacz: Unia dała pieniądze na dom kultury w Gogolinie
Budowa pływalni rozpoczęła się w ubiegły piątek (7 sierpnia). Wówczas to firmy, które wygrały przetarg (Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego i firma ABMSolid z Tarnowa) przejęły plac budowy. Za kilka dni odbędzie się grodzenie terenu i ciężki sprzęt wjedzie na teren prac. Zgodnie z umową roboty mają trwać 18 miesięcy. Zakończą się więc na początku 2011 roku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polacy posiadają coraz droższe smartfony