Kijów: Dlaczego tak wieu generałów Putina zginęło w czasie walk w Ukrainie? [INFOGRAFIKA]

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
W ciągu dwóch miesięcy wojny w Ukrainie Rosjanie stracili ponad 40 wysokich oficerów wojskowych, w tym wielu generałów.
W ciągu dwóch miesięcy wojny w Ukrainie Rosjanie stracili ponad 40 wysokich oficerów wojskowych, w tym wielu generałów.
Putin zarządza wojskiem w podobny sposób, jak państwem rosyjskim, stawiając lojalność wobec niego ponad kompetencje zawodowe.

W ciągu dwóch miesięcy wojny w Ukrainie Rosjanie stracili ponad 40 wysokich oficerów wojskowych, w tym wielu generałów. Ci ostatni ginęli od kul ukraińskich snajperów i ostrzału artylerii. Ukraińcom udawało się namierzać rozmowy telefoniczne rosyjskich dowódców, co ułatwiało ich likwidację.

Lista zabitych oficerów jest niepełna, nie do wszystkich ofiar Rosjanie się przyznali. Ukraińcy wymieniają nazwiska zabitych generałów dywizji: Magomied Tuszajew, Gwardia Narodowa (Rosgwardia), Andriej Suchowiecki, wojska desantowe, 41. Armia Ogólnowojskowa, Witalij Gierasimow, wojska lądowe, 41. Armia Ogólnowojskowa, Oleg Mitajew, wojska lądowe, 150 Dywizja Zmechanizowana, Władimir Frołow, wojska lądowe, 8 Armia Gwardyjska.
Wśród zabitych jest dwóch generałów poruczników, Andriej Mordwiczew, wojska lądowe, 8 Armia Ogólnowojskowa i Jakow Riazancew, 49 Armia Ogólnowojskowa. Na liście znalazł się też kontradmirał (pośmiertnie) Andriej Palij, marynarka wojenna, Flota Czarnomorska.

Porównując tę ​​liczbę zabitych generałów w tak krótkim czasie z liczbą amerykańskich generałów zabitych w Wietnamie w latach 1965-1975 – zaledwie 12 – trzeba zapytać, dlaczego Moskwa straciła tak wielu dowódców?

Amerykańscy analitycy przypominają, że rolą generałów jest dowodzenie i nadzorowanie strategii, a nie prowadzenie działań taktycznych w terenie. W rezultacie ofiary na tym poziomie były zwykle niskie.

Jest prawdopodobne, że atakowanie rosyjskich dowódców wyższego szczebla stanowi część szerszej ukraińskiej strategii zakłócania sieci dowodzenia i kontroli wroga. Ukraina jest świadoma podejścia do przywództwa przyjętego przez wojska Rosji od 2001, które opiera się na analizie agencji USA i NATO. Jej sztywny system hierarchiczny, nadzorowany przez Władimira Putina, skazuje młodsze szeregi na nieustanny strach, przeznaczając niewiele na samodzielne myślenie lub podejmowanie decyzji.

Putin zarządza wojskiem w podobny sposób, jak państwem rosyjskim, stawiając lojalność wobec niego ponad kompetencje zawodowe. Najlepszym przykładem jest wybór Siergieja Szojgu na ministra obrony w 2012 r. Choć nie miał doświadczenia wojskowego, został awansowany, bo... stanowił niewielkie zagrożenie dla Putina. Nie zaszkodziło mu fatalne prowadzenie kampanii gruzińskiej w 2008 roku. Jeszcze gorzej jest teraz, kiedy straty Rosjan liczone są w dziesiątkach tysięcy zabitych i miliardach dolarów strat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska