MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konfident SB w habicie?

Piotr Kutkowski
- Kwestia honorowego obywatelstwa leży w gestii Rady Miasta - twierdzi burmistrz Romuald Zawodnik. W tle tablica upamiętniająca honorowych obywateli Pionek.
- Kwestia honorowego obywatelstwa leży w gestii Rady Miasta - twierdzi burmistrz Romuald Zawodnik. W tle tablica upamiętniająca honorowych obywateli Pionek. P. Mazur
Honorowy Obywatel Pionek był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa - twierdzi poseł Platformy Obywatelskiej.

Nieżyjący od trzech lat, ksiądz Józef Efrem Osiadły z Zakonu Paulinów, Honorowy Obywatel Pionek był konfidentem Służby Bezpieczeństwa - twierdzi Andrzej Czuma, poseł Platformy Obywatelskiej.

Ojciec Efrem Osiadały urodził się Pionkach, tam chodził do szkoły. Został zakonnikiem, był między innymi kustoszem klasztoru jasnogórskiego i przeorem paulińskiego klasztoru w Warszawie. Za kazanie wygłoszone w 1960 roku sąd skazał go na trzy lata więzienia, z których odsiedział ponad rok. W 1996 roku Rada Miasta Pionki przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela.

KŁOPOTLIWE PISMO

Przed kilkoma dniami burmistrz Pionek Romuald Zawodnik otrzymał pismo autorstwa Andrzeja Czumy, posła Platformy Obywatelskiej, w którym informuje, że Instytutu Pamięci Narodowej udostępnił mu donosy konfidenta funkcjonującego w Służbie Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik "Bonifacy Szczepański" oraz "Szczepan". "Z przykrością stwierdzam, że pod tymi pseudonimami krył się w rzeczywistości ksiądz Józef Efrem Osiadły - napisał parlamentarzysta.

BEZ REAKCJI

Burmistrz powiedział nam, że rozważanie kwestii honorowego obywatelstwa leży w gestii Rady Miasta. Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Dolega z pismem zapoznał się nieoficjalnie. - Oficjalnie takie pismo do nas na razie nie wpłynęło, więc póki co nie możemy podejmować działań - stwierdził.

Ojciec Efrem Osiadły jest jedną z kilku osób, których zdjęcia zaszczycają galerię Honorowych Obywateli Pionek. Czy jego fotografia zniknie stamtąd po informacji, że współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa i przyczyniał się do zwalczania opozycji?
Andrzej Czuma, obecnie poseł Platformy Obywatelskiej był jednym z założycieli opozycyjnej organizacji "Ruch". Komunistyczne władze aresztowały go w 1970 roku, został skazany na 7 lat. W sumie wyroki wtedy dostały 32 osoby. Po latach parlamentarzysta otrzymał z Instytutu Pamięci Narodowej akta dotyczące miedzy innymi tamtej sprawy. Znajdowały się tam również donosy konfidenta o kryptonimach "Bonifacy Szczepański" oraz "Szczepan". Zdaniem posła krył się pod nimi zmarły przed trzema laty ksiądz Józef Efrem Osiadły.

To samo twierdzi syn posła, Krzysztof Czuma.
- Przeczytałem całą dokumentację i co do współpracy księdza Osiadłego ze Służbą Bezpieczeństwa nie ma żadnych wątpliwości. Był jedną osób zaangażowanych do rozpracowania "Ruchu". W efekcie przyczynił się do aresztowania ponad 100 osób i do późniejszych wyroków skazujących. Wiemy też, że zbliżył się też do ludzi z najbliższego otoczenia kardynała Wyszyńskiego - powiedział nam Krzysztof Czuma.

Informacje o agenturalnej działalności zakonnika zostały zamieszczone w Internecie, poseł przekazał je też w krótkim liście do burmistrza Pionek z pytaniem "czy na pewno na tytuł Honorowego Obywatela Pionek zasługuje człowiek, który nie wahał się donosić na ludzi podejmujących walkę z totalitarnym systemem". Tymczasem władze Pionek na razie nie podjęły w tej sprawie żadnych kroków. Burmistrz Romuald Zawodnik uważa, że jest to sprawa Rady Miasta, przewodniczący Rady Miasta Dariusz Dolega przekonuje, że najpierw musi wpłynąć oficjalne pismo, a takie na razie nie wpłynęło.

- Pan burmistrz ma pismo u siebie. Może je przekazać Radzie, może też poinformować o tym radnych na sesji - dodaje przewodniczący. /pok/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie