Kindergeld. Komu należy się niemiecki zasiłek rodzinny?

Edyta Hanszke [email protected] 77 44 32 587
Zasiłek na dzieci w Niemczech wynosi 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. (fot. sxc)
Zasiłek na dzieci w Niemczech wynosi 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. (fot. sxc)
Pracujesz w Niemczech? Skorzystaj ze swoich praw. Ekspert odpowiada, komu i na jakich zasadach należy się niemiecki zasiłek rodzinny (tzw. Kindergeld).

Twój mąż pracuje w Niemczech? Czy może tam pobierać zasiłek na dzieci?

- Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (maj 2004 roku) obywatele polscy mieszkający i pracujący na terenie Niemiec mogą starać się o uzyskanie świadczeń rodzinnych w postaci pieniędzy na dzieci, tak zwanych „kindergeld”.

Zobacz: Portale internetowe po polsku dla pracujących w Niemczech

Zasiłek na dzieci przyznawany jest przez Niemiecki Urząd Rodzinny (Familienkasse) także na dzieci mieszkające w Polsce, do ukończenia przez nie 25 roku życia, jeśli nadal uczęszczają do szkoły lub studiują.

Zasiłek można otrzymywać także na dzieci przysposobione i na dzieci współmałżonka, jeżeli tylko należą do gospodarstwa domowego wnioskodawcy.

Wnioskodawcą może być osoba, która podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech, czyli gdy dana osoba posiada miejsce zamieszkania w Niemczech i korzysta z niego, ma otwartą działalność gospodarczą (Gewerbeanmeldung) lub pracuje legalnie jako osoba zatrudniona, oraz gdy rozlicza się z podatków na terenie Niemiec.

Zasiłek na dzieci wynosi 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, na trzecie 190 euro, natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko jest to kwota w wysokości 215 euro miesięcznie.

Zobacz: Porady eksperta dla pracujących na Zachodzie

Podanie o pieniądze dla dzieci zostanie rozpatrzone przez Niemiecki Urząd Rodzinny tylko po przesłaniu wszystkich wymaganych dokumentów - tzw. Aantrag auf Kindergeld.

Przyznany zasiłek na dzieci wypłacony zostanie wstecz od momentu zameldowania wnioskodawcy na terenie Niemiec (maksymalnie jednak do czterech lat wstecz), a następnie co miesiąc bezterminowo, aż do momentu ustania prawa do uzyskiwania pieniędzy na dzieci.

Aby pieniądze z Kindergeld zostały wypłacone, niezbędna jest decyzja ROPS, (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej), iż w Polsce nie zalegamy z żadnymi świadczeniami, i w czasie za jaki się staramy o zasiłek w Niemczech nie pobieraliśmy świadczeń w Polsce. 

Na pytania mieszkańców regionu eksperci z biur podatkowych czekają w opolskiej siedzibie Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy, ul. Krakowska 1, tel. 77 45 30 371

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska