Kino domowe - radzimy jak dobrze wybrać

fot. Pionieer
Podłogę pokoju, w którym stoi sprzęt, warto przykryć grubym dywanem, który stłumi dźwięk.
Podłogę pokoju, w którym stoi sprzęt, warto przykryć grubym dywanem, który stłumi dźwięk. fot. Pionieer
Kino domowe było niegdyś przedmiotem pożądania i westchnień wielu polskich rodzin. Dziś jest coraz częściej elementem wyposażenia.

Kino domowe może stanąć niemal wszędzie, choć warto pamiętać, że lepsza akustyka będzie w pokoju prostokątnym niż kwadratowym, a wpływ na jakość dźwięku ma m.in. ilość okien - im mniej, tym lepiej.

W pokoju, w którym planujemy postawić sprzęt, warto ograniczyć ilość mebli, bowiem płaskie powierzchnie, np. szafa czy stół, zniekształcają odbiór. Nie można jednak popaść w przesadę i "wyczyścić" pokoju do zera, bowiem w pustym pomieszczeniu będzie słychać pogłos.

Miękka kanapa lub fotel, mięsiste zasłony, regały wypełnione książkami i obrazy, to idealni sprzymierzeńcy dobrej akustyki.

Podłogę warto przykryć grubym dywanem, który stłumi dźwięk, a my dzięki temu unikniemy sąsiedzkiej awantury. Pomieszczenie można też wyciszyć płytami dźwiękochłonnymi. Warto o tym pomyśleć, bo nasze bloki są bardzo akustyczne.
Typowy zestaw kina domowego składa się z kilku podstawowych elementów:

głośnik centralny - to z niego słyszymy dialogi i sporą część podkładu muzycznego. Należy go umieścić nad lub pod ekranem telewizora. Ważne, aby był ekranowany magnetycznie, dzięki czemu nie będzie powodował na ekranie zakłóceń;

głośniki przednie - odpowiadają za dźwięk wydarzeń, powinny stanąć po obu stronach ekranu, aby wraz z głośnikiem centralnym stworzyły "ścieżkę dźwiękową";

głośniki surround - odtwarzają dźwięki drugoplanowe. Aby uzyskać dobre efekty przestrzenne, umieszczamy je po bokach, z tyłu na wysokości 50 cm wyżej niż głowa słuchacza. Możemy je powiesić na ścianie, mają specjalne zaczepy. Dzięki głośnikom surroundowym mamy wrażenie, że jesteśmy uczestnikami filmowej akcji;

subwoofer - można go ulokować niemal wszędzie, byle nie w narożniku i z daleka od ścian, bo emituje niskie dźwięki, np. wystrzały i eksplozje, a sąsiedztwo muru spotęguje siłę basów.
Aby cieszyć się dobrymi efektami dźwiękowymi, nie musimy kupować pełnego zestawu. Do uzyskania dość dobrej jakości dźwięku wystarczy głośnik centralny oraz prawy i lewy. Jeśli decydujemy się na nieco okrojoną wersję, zwróćmy uwagę, aby kolumny głośnikowe wyposażone były w podstawy i odpowiednie obudowy, dzięki temu nie będą przenosić drgań na podłoże. Najlepszy dźwięk uzyskują wąskie kolumny z głośnikami o stosunkowo niedużej średnicy.

Telewizor w kinie domowym może być "zwykły", nawet monofoniczny, bowiem dźwięk podczas oglądania filmu podawany jest na wzmacniacz i kolumny.

Oczywiście im większy i nowocześniejszy mamy sprzęt, tym większy komfort oglądania filmów. Musimy też pamiętać, że im większe pomieszczenie przeznaczymy na kino domowe, tym większy czeka nas wydatek.

Głośniki muszą mieć odpowiednią moc, a co za tym idzie cenę. Moc zbyt mała nie da oczekiwanych efektów, a małe głośniki umieszczone w dużym pomieszczeniu po prostu "zginą".

Jeżeli ktoś marzy o supersprzęcie i ma konkretne wymagania, powinien zwrócić się do wyspecjalizowanych firm audiofilskich. Tam sprzedawca pomoże Wam skompletować indywidualny (i dość kosztowny) zestaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska