Kino, sport i terror. Tym głównie żył w tym roku internet w Polsce i na świecie

Adrianna Dzwoniarska
Robert Pasut, Czarek Jóźwik i Rafał Masny (Abstrachuje.TV) - to oni rządzili w minionym roku na polskim YouTube.
Robert Pasut, Czarek Jóźwik i Rafał Masny (Abstrachuje.TV) - to oni rządzili w minionym roku na polskim YouTube. Fot:instagram.com/abstrachujetv
Rok 2015 upłynął w sieci pod znakiem uchodźców zalewających Europę, ataków terrorystycznych we Francji, Christiana Greya, krykieta, a także wyborów politycznych w Polsce.

Twórcy wyszukiwarki internetowej Google tradycyjnie już przygotowali zestawienie haseł, które cieszyły się największą popularnością wśród internautów w mijającym roku na całym świecie. Podobne podsumowanie sporządził również Twitter i YouTube.

Je suis Charlie, czyli Jestem Charlie

Francuzi rok 2015 zapamiętają na bardzo długo. Głównie na skutek zamachów terrorystycznych, które miały miejsce w Paryżu 7 stycznia i 13 listopada tegoż roku.

Pierwszym celem terrorystów, zaatakowanym 7 stycznia, była redakcja tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”. Z rąk trzech islamskich napastników zginęło 12 osób (większość stanowili dziennikarze i rysownicy), a 11 innych zostało rannych. Świat bardzo szybko okazał solidarność z ofiarami i ich bliskimi, czego wyrazem stał się slogan „Je suis Charlie” (Jestem Charlie).

Po raz pierwszy zwrot ten zostały użyty na Twitterze, a w ciągu dwóch dni od zamachu udostępniono go tak wiele razy, że zyskał miano jednego z najbardziej popularnych hashtagów w historii tego serwisu społecznościowego. Slogan wykorzystano m.in. w styczniowym odcinku amerykańskiego serialu komediowego pt. „Simp­sonowie”, a także podczas ceremonii wręczania Złotych Globów.

Terror w sercu Europy rozgorzał powtórnie 13 listopada, gdy zamachowcy uderzyli na paryski teatr Bataclan, stadion Stade de France, pobliską restaurację oraz kawiarnię. Podczas serii zamachów zginęło 137 osób, a ponad 300 zostało rannych. To właśnie wtedy, za pośrednictwem wyszukiwarki Google, cały świat próbował zdobyć informacje o tym, co wydarzyło się w Paryżu, kim są terroryści oraz czy podróż do stolicy Francji jest bezpieczna.

13 listopada 2015 roku film ukazujący moment uwolnienia zakładników z paryskiego teatru został wyświetlony ponad 2 865 299 razy, stając się tym samym najczęściej oglądanym klipem informacyjnym na YouTube. Również w tym samym dniu Google odnotowało największe zainteresowanie wiadomościami o Paryżu w historii swojej działalności, a seria ataków terrorystycznych we Francji zapoczątkowana 13 listopada stała się najbardziej krwawą od czasów II wojny światowej.
Kryzys migracyjny
W 2015 roku coraz baczniej zaczęliśmy śledzić w internecie postęp kryzysu migracyjnego, który staje się jednym z największych problemów współczesnej Europy. Pytania o to, kim są uchodźcy, dlaczego uciekają, gdzie jest Morze Egejskie oraz kim jest tajemniczy chłopczyk, którego ciało zostało wyrzucone na brzeg, nurtowały internautów na całym świecie.

Wydarzeniami sportowymi, które w największym stopniu interesowały polskich kibiców, były mecze Polaków w eliminacjach mistrzostw Europy w piłce nożnej (szczególnie te z Irlandią i Gruzją), Puchar Świata w siatkówce oraz gala Konfrontacji Sztuk Walki KSW 31.

Jak podkreśla socjolog internetu Maria Cywińska, popularność wyszukiwania akurat tych wydarzeń sportowych może wynikać z faktu, że część z nich nie była ogólnodostępna w telewizji, więc kibice szukali transmisji w internecie.

Twitter, YouTube
2015 rok na Twitterze należał do brytyjskiego boysbandu One Direction. Wpis Harry’ego Stylesa powielono ponad 750 tysięcy razy, Zayna Malika ponad 570 tysięcy, a Liama Payna ponad 490 tysięcy razy (panowie zajmują trzy pierwsze miejsca w tym rankingu).

Robert Pasut, Czarek Jóźwik i Rafał Masny (Abstrachuje.TV) - to oni rządzili w minionym roku na polskim YouTube.
Robert Pasut, Czarek Jóźwik i Rafał Masny (Abstrachuje.TV) - to oni rządzili w minionym roku na polskim YouTube. Fot:instagram.com/abstrachujetv

Tegoroczną czołówkę polskiego YouTube okupowali: Robert Pasut, Czarek Jóźwik i Rafał Masny, czyli twórcy Abstrachuje.TV. To właśnie ich kanał subskrybowało 1 971 539 internautów, a filmy ich autorstwa mają łącznie ponad 343 mln wyświetleń.
Na świecie największą popularnością na YouTube cieszył się klip 17-letniego rapera Silentó - Watch me (Whip/Nae Nae). Wideo osiągnęło zawrotną liczbę ponad 1,5 mln subskrypcji oraz blisko 530 mln odtworzeń. To właśnie w rytm tego utworu tańczyć zaczął cały świat.
TOP 8 Świat
1. Ataki w Paryżu - 897 mln wyszukiwań
2. Oscary 2015 - 406 mln wyszukiwań
3. MŚ w krykiecie - 323 mln wyszukiwań
4. PŚ w Rugby - 246 mln wyszukiwań
5. Gwiezdne wojny - 155 mln wyszukiwań
6. Pożegnanie gwiazd - 123 mln wyszukiwań
6. MŚ w piłce nożnej kobiet - 113 mln wyszukiwań
7. Elżbieta II - 100 mln wyszukiwań
8. Trzęsienie w Nepalu - 85 mln wyszukiwań

W 2015 roku hasło „Andrzej Duda” było najchętniej wyszukiwane przez polskich internautów w kategorii ludzie i polityk. Mówi się w związku z tym, że obecny
W 2015 roku hasło „Andrzej Duda” było najchętniej wyszukiwane przez polskich internautów w kategorii ludzie i polityk. Mówi się w związku z tym, że obecny prezydent wygrał wybory m.in. dzięki internetowi. Fot.Piotr Smoliński

Najpopularniejsze w Polsce
Kategoria film - „50 twarzy Greya”
Kategoria ludzie - Andrzej Duda
Kategoria polscy sportowcy - Robert Lewandowski
Kategoria wydarzenia sportowe - Mecz Polska - Irlandia
Kategoria zagraniczni wykonawcy - Adele
Kategoria polscy aktorzy - Barbara Sienkiewicz
Kategoria seriale - „Wspaniałe stulecie”
Kategoria polskie filmy - „Ida”

Hasło „wybory parlamentarne” oraz pytanie „jak głosować?” również cieszyły się wielką popularnością wśród polskich internautów.
Hasło „wybory parlamentarne” oraz pytanie „jak głosować?” również cieszyły się wielką popularnością wśród polskich internautów. Fot. Grzegorz Jakubowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska