Kino zaangażowane raz jeszcze - komentarz Wacława Grzybowskiego

Wacław Grzybowski
W rosyjskim serialu „Krzemień” Włodzimierz Epifancew gra oficera specnazu o nazwisku Szamanow. To jemu partnerka Epifancewa poświęca swój wiersz, cytowany w którymś z poprzednich felietonów, zawierający te właśnie słowa: „Przywykłam do pulsacji piekła”.

Szamanow jest na urlopie przyjeżdża do Karelii, by spotkać się z przyjacielem z czeczeńskiej wojny, natyka się na skorumpowany komisariat policji terroryzujący całe miasteczko i rozpoczyna wojnę. Zostaje skarcony przez swego przełożonego, który twierdzi, że całe spokojne miasteczko postawił na nogi, ludzie żyli spokojnie a on tu nagle … W odpowiedzi Szamanow eksploduje: „Spokojnie czy może ich uspokoili gwałtem? Nastraszyli jak owieczki a oni ogłupieli ze strachu. … Wiesz co? Nie mogę patrzeć jak człowieka chwyta ktoś za jaja, trzyma go i inteligentnie pyta się: ‘No jak? Przyjemnie?’ A ten kurczy się z bólu i odpowiada: ‘Tak, tak, to nic. Proszę ścisnąć mocniej. Pocierpię. Dziękuję’”.

Scenarzysta opisuje tu naturę działania moskiewskiej władzy, aktywnej po dziś dzień. I szerzej: wydmuszkowej „odgórnej demokracji” - „odgórnej” czyli będącej zaprzeczeniem faktycznej demokracji. Społecznie zaangażowana rosyjska tv zdradza tu swoją naturę. A jest to natura wentyla i razem zasłony dymnej.

Zależność moskiewskiego kina i telewizji od putinowskich, resortowych i oligarchicznych organizacji, sugeruje zadanie, które ona wypełnia, a jest nim stworzenie fatamorgany wolności. Tym samym ujawnia swój współudział w ucisku zwykłych ludzi tak malowniczo opisanym przez scenarzystę Krzemienia.

Owszem w filmach tych jest podana brutalna prawda o nędzy wokół i o korupcji. Te są jakoby efektem rozpadu ZSRS. Za Stalina jakoby było lepiej. Taki jest tu podawany prosty komunikat podprogowy, prosty acz nielogiczny, albowiem korupcja i gangsterka z inspiracji kremlowskich służb kwitły również wtedy. Ma on wzbudzić fanatyzm. Jego podłożem ma być nędza. Ale fanatyzm jest dziś powierzchowny z powodu tej samej nędzy. Dlatego żołd jest pierwszym motywem do udziału w specoperacji. Drugim są grabieże. Udział w zbrodniach wojennych i w rabunkach zamyka drogę do przejścia na stronę przeciwnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska