Kirkut żydowski w Białej

fot. Witold Chojancki
Kirkut żydowski w Białej
Kirkut żydowski w Białej fot. Witold Chojancki
Na zachodnich, stromych stokach wzgórza Kopiec na przedmieściach Białej rośnie gęsty las. Z zielonego gąszczu wyrastają szeregi kamiennych prostych tablic. Groby Żydów, ostatnia pamiątka kwitnącej tu niegdyś bogatej kultury.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Kirkut żydowski w Białej wyślij SMS o treści:

PRUDNIK.5 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Dla Żydów Biała przez dwa wieki była miejscem schronienia. Cesarz w dekrecie z 1601 r. ustanowił, że na terenie Śląska Żydzi mogą swobodnie się osiedlać tylko w dwóch miastach: Głogowie i Białej. Na początku XIX w. w małym miasteczku liczba mieszkańców wyznania mojżeszowego sięgnęła blisko 2 tysięcy.

Mieli tu swoją synagogę i szkołę talmudyczną. Kiedy w czasach napoleońskich zniesiono dyskryminujące dekrety, Żydzi z Białej szybko rozjechali się po całym świecie.

Na początku XX w. miejscową gminę żydowską zupełnie zlikwidowano. Pozostał tylko cmentarz na stokach góry Kopiec, największy kirkut na Opolszczyźnie.
Nekropolia zajmuje niewiele ponad pół hektara powierzchni.

Kirkut żydowski w Białej
Znany wrocławski badacz kultury żydowskiej prof. Jerzy Woronczak naliczył na tym terenie prawie 900 kamiennych nagrobków, z ok. 3 tysięcy przeprowadzonych pochówków. W korycie sąsiedniej rzeczki Białej prof. Woronczak odnalazł jeszcze jedną tablicę. Pochodzi z grobu pobożnej Ester, pochowanej w roku 1621. To odkrycie pozwoliło bardziej precyzyjnie datować czas powstania cmentarza. Ostatni pogrzeb odbył się w 1938 r. Najwięcej nagrobków pochodzi z XIX w. Mają napisy w języku hebrajskim, tłumaczone na odwrocie na język niemiecki.

Najmłodsze nagrobki opisywano tylko po niemiecku. W 2002 roku w Białej zorganizowano głośną akcję "Antyschematy", w czasie której młodzież z Polski i Izraela wspólnie porządkowała zaniedbaną nekropolię. W 2007 roku teren cmentarza przejęła na własność Fundacja Kultury Żydowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska