Kirkut żydowski w Oleśnie

fot. Archiwum
Kirkut żydowski w Oleśnie
Kirkut żydowski w Oleśnie fot. Archiwum
Cmentarz żydowski przy ul. Młyńskiej jest ostatnim żydowskim śladem w dziejach Olesna. Po zbudowanej w latach 1887-1889 oleskiej synagodze nie został nawet kamień. Świątynię spalono podczas "nocy kryształowej" w 1938 r.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Kirkut w Oleśnie wyślij SMS o treści:

OLESNO.2 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

W połowie XIX w. Żydzi stanowili 12 procent mieszkańców miasta. Na cmentarzysku przy Młyńskiej pochowana jest elita XIX-wiecznego Olesna: adwokaci, lekarze, rajcy miejscy, bogaci kupcy i znani filantropi.

Ich szczątki leżą w dolinie Młynówki. Dzisiaj jest tu osiedle domków jednorodzinnych. Wtedy był to teren leżący już poza granicami miasta. Teren malowniczo położonego cmentarza nazywano żydowską Szwajcarią.

Początki oleskiego kirkutu sięgają 1814 r., a najstarsza zachowana na cmentarzu macewa pochodzi z 1824 r. W sumie zachowało się ok. 200 nagrobków. Najstarsze, XIX-wieczne macewy mają inskrypcje tylko w języku hebrajskim, nowsze także napisy niemieckie.

Kirkut w Oleśnie
Wiele z nich zachowało się w bardzo dobrym stanie. Można tu obejrzeć m.in. nagrobek najstarszej oleskiej Żydówki - Hani Breslauer, która zmarła w wieku 100 lat. Okazały pomnik z czarnego marmuru (niestety, przełamany na pół) ma Martin Cohn, najbogatszy mieszkaniec Olesna. Cohn był znamienitym kupcem, prowadził handel spedycyjny, był właścicielem wielu sklepów. Był również znanym filantropem, hojnie wspomagał oleski szpital św. Anny.

Zaraz przy wejściu na oleski kirkut leży macewa z nazwiskiem Evy Richter - babci Paula Ehrlicha, śląskiego noblisty, który dostał nagrodę Akademii Szwedzkiej w 1908 r.

Przy oleskim kirkucie do dziś stoi tahara - dom oczyszczenia (czyli dom przedpogrzebowy), zbudowany w 1868 r.

Wejście na kirkut przy ul. Młyńskiej jest na co dzień zamknięte. Klucze znajdują się w urzędzie miejskim przy ul. Pieloka 21 (tel. 034 359 78 41).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska