Klastry szansą dla Opolszczyzny

Edyta Hanszke [email protected]
Klastry warto tworzyć. Dzięki nim wiele małych firm ma szansę rozwoju - uważa Jan Ziemba z Opola, członek rady nadzorczej spółki „Klaster Śląski”, która jako pierwsza na Opolszczyźnie zrzeszyła zakłady branży stolarskiej. (fot. Paweł Stauffer)
Klastry warto tworzyć. Dzięki nim wiele małych firm ma szansę rozwoju - uważa Jan Ziemba z Opola, członek rady nadzorczej spółki „Klaster Śląski”, która jako pierwsza na Opolszczyźnie zrzeszyła zakłady branży stolarskiej. (fot. Paweł Stauffer)
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu zajęła się analizą opolskich klastrów. – Firmy współpracujące w ramach branży mają większą szansę zaistnienia na rynku – wyjaśnia

dr Witold Potwora z WSZiA.

Klastry to porozumienia przedsiębiorców, instytucji, ośrodków badawczych, z reguły działających w powiązanych ze sobą sektorach, które współpracują gospodarczo, dzielą się technologią, umiejętnościami i infrastrukturą.

Zobacz: Darmowa poczta. Opolski student testuje pomysł na biznes

Rozwój klastrów to temat ważny z punktu widzenia gospodarki regionu. Skuteczne działanie już istniejących klastrów oraz tworzenie kolejnych jest szansą na rozwój Opolszczyzny.

Dlatego opolska uczelnia postanowiła wziąć opolskie klastry pod lupę w trakcie realizacji projektu badawczego finansowanego z pieniędzy unijnych.

- Firmy tworzące klaster, współpracując, mają większą szansę zaistnienia ze swoim produktem lub usługą na krajowym lub zagranicznym rynku - wyjaśnia dr Witold Potwora, prorektor WSZiA.

Takie porozumienia mają służyć przede wszystkim zdobywaniu nowych, dużych kontraktów. Bez takiej współpracy pojedynczemu producentowi bardzo trudno jest zaistnieć poza regionem. A bez wychodzenia poza województwo trudno jest budować silną pozycję rynkową i pozyskiwać coraz to nowych klientów.

Zobacz: Unijne dotacje na własny biznes. Wiek nie gra roli

Budowanie stabilnej pozycji opolskich przedsiębiorstw jest ważne nie tylko dla ich właścicieli, ale także dla całego regionu. Silna firma daje miejsca pracy, a także wpływy z podatków dla lokalnych samorządów.

W województwie opolskim jest kilka klastrów, m.in. zrzeszających firmy z branży drzewnej, chemicznej oraz energii odnawialnej.

Mimo że pomysłodawcą projektu jest WSZiA, to wezmą w nim udział także zespoły badawcze z innych uczelni, instytutów i instytucji: Politechniki Opolskiej, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Śląskiego oraz z uczelni łódzkich. 

WSZiA postanowiła zaprosić do badań bardzo szerokie grono specjalistów reprezentujących różne ośrodki, aby mieć jak najlepszy obraz sytuacji klastrów w województwie opolskim oraz perspektyw ich rozwoju. Badania mają dostarczyć kompleksowej wiedzy, którą będzie można wykorzystać w praktyce, m.in. do planowania polityki regionalnej i gospodarczej województwa opolskiego.

- Badania składają się z dziesięciu różnych modułów - mówi Joanna Żurawska, dyrektor Opolskiego Centrum Badań Regionalnych przy WSZiA, które realizuje projekt. - Obejmują m.in. zebranie dotychczasowej wiedzy na temat inicjatyw klastrowych, analizę statystyczną przemysłu i usług, która ma wskazać potencjał do tworzenia kolejnych klastrów.

Zobacz: Powiat strzelecki. Powstaje nietypowy biznes

Pięć ekspertyz ma dać odpowiedź, na ile możliwe jest tworzenie klastrów w aspektach: prawnym, finansowym, przestrzennym, innowacji oraz zasobów ludzkich. Dodatkowo przeprowadzone zostaną dyskusje panelowe z ekspertami dotyczące możliwości rozwoju klastrów oraz badania sondażowe wśród przedstawicieli opolskich firm na temat m.in. perspektyw współpracy. Ostatnim elementem projektu będzie analiza porównawcza wniosków i rekomendacji wynikających z przeprowadzonych badań. Realizacja projektu potrwa rok.

Pod lupą

Śląski Klaster Drzewny powstał 2 marca 2007. Jest pierwszym w województwie opolskim branżowym klastrem. W jego skład wchodzą firmy produkcyjne, handlowe, usługowe, w tym przede wszystkim producenci stolarki otworowej oraz mebli, firmy zaopatrujące branżę drzewną w surowce i materiały do produkcji.

Klaster otrzymał już dofinansowanie na specjalną komorę do uszlachetniania drewna pod wysoką temperaturą. Budowę komory zaplanowano na początek przyszłego roku. - Korzystać z niej będą wszyscy nasi przedsiębiorcy - mówi Jan Ziemba, członek rady nadzorczej śląskiego klastra. - Wspólnie też będziemy się promować na styczniowych targach Budma w Poznaniu. - Tylko w ramach klastra możemy poradzić sobie z promocją na tak dużą skalę.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska