Klasztor Cystersów w Jemielnicy

fot. Edyta Hanszke
Klasztor Cystersów w Jemielnicy
Klasztor Cystersów w Jemielnicy fot. Edyta Hanszke
Dawny kościół klasztorny z główną nawą o długości 42 metrów to największy zabytek ziemi jemielnickiej. Charakterystyczna, pełna prostoty zabudowa to architektoniczna cecha, z której słynęli cystersi.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Klasztor Cystersów w Jemielnicy wyślij SMS o treści:

STRZELCE.5 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Zakon ten wprowadził do swoich sakralnych budowli cegłę jako podstawowy materiał. Pierwsze wzmianki o wybudowaniu tutaj klasztoru pochodzą z 1289 r. Na początku XIV w. powstał trzynawowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Po 1733 r. świątynię rozbudowano o dodatkowe przęsła i wieżową fasadę.
Wewnątrz można podziwiać bogate, barokowe wyposażenie. Na szczególną uwagę ze względu na ornamenty zasługują: ołtarz, ambona, żyrandole, organy i malowidła, wśród których są obrazy znanego, śląskiego malarza Michaela Willmanna.

Przy klasztorze zachowały się czworoboczne zabudowania wraz z wewnętrznym dziedzińcem. Sakralne budynki otoczone są średniowiecznymi, kamiennymi murami, które liczą 170 metrów długości. Tuż obok położone są dawne stawy rybne. Cystersi, którzy zamieszkiwali Jemielnicę, główną siedzibę mieli w Rudach, w obecnym województwie śląskim. Zakon wywodzi się z Francji, gdzie w 1098 r. założył go Robert z Molesmes. Mnisi słynęli z prostego, ubogiego życia.

Klasztor Cystersów w Jemielnicy
Przed wstąpieniem do zakonu wyrzekali się wszelkich bogactw. Ich klasztory były samowystarczalne (z polami, młynami, spichlerzami). Bracia potrafili dobrze gospodarować nawet najgorszej jakości ziemią. Cenili to głównie miejscowi chłopi, którym zakonnicy pokazali, jak uprawiać ziemię, by przynosiła jak największe plony.
Obecnie jemielnicki klasztor wchodzi w skład "Śląskiego Szlaku Cystersów".

Samorządowcy z tutejszym proboszczem starają się o włączenie go do listy Pomników Historii w Polsce, na której znajdują się najcenniejsze zabytki w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska