Klasztor Ojców Pallotynów może powstać w Opolu

Artur  Janowski
Artur Janowski
Księża pallotyni zostali zaproszeni do stolicy regionu przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję jeszcze w 2013 roku.
Księża pallotyni zostali zaproszeni do stolicy regionu przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję jeszcze w 2013 roku. Sławomir Mielnik [O]
Stworzenie nowej parafii zależy jednak od decyzji rady miasta, która musi się zgodzić na sprzedaż działki bez przetargu, za bardzo niską cenę.

O możliwości powstania klasztoru Pallotynów w rejonie ulicy Wygonowej, a także kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II mówiło się już kilka lat temu. Dlatego w 2015 roku na etapie przygotowywania planu zagospodarowania spory teren zarezerwowano właśnie pod taką działalność.

Do tej pory nie było jednak wiadomo, czy i kiedy klasztor powstanie. Tymczasem na najbliższą sesję rady miasta prezydent zaproponował radnym uchwałę o bezprzetargowej sprzedaży gruntu o powierzchni 0,4101 ha na rzecz Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Projekt zakłada także udzielenie 90-procentowej bonifikaty, a dzięki temu stowarzyszenie zapłaci tylko 47,4 tysiąca złotych.

- Możliwość zastosowania takiej ulgi dają nam przepisy - podkreśla Maciej Wujec, wiceprezydent ds. inwestycji.

Jak informuje urząd miasta, księża pallotyni zostali zaproszeni do stolicy regionu przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję jeszcze w 2013 roku.
- Po analizie zapotrzebowania i perspektyw rozwoju miasta ustalono, że najlepszą formą działalności pallotynów będzie prowadzenie parafii w dzielnicy Gosławice, gdzie z uwagi na budowę kolejnych domów i mieszkań są przesłanki do budowy nowego kościoła - mówi Maciej Wujec.

W Polsce pallotyni prowadzą 35 parafii, 5 sanktuariów (Czarna, Częstochowa, Hody-szewo, Sierpc, Zakopane), które dzielą się na dwie prowincje - Polską Prowincję Chrystusa Króla z siedzibą zarządu w Warszawie oraz Prowincję Zwiastowania Pańskiego z siedzibą zarządu w Poznaniu.

Prowadzą ożywioną działalność wydawniczą - dwa pallotyńskie wydawnictwa, mają również dwa instytuty naukowe. Polscy pallotyni prowadzą działalność misyjną w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej, w Europie oraz Australii i Oceanii.

- Pallotyni są świetnie zorganizowani, aktywni i warto, aby byli obecni również w Opolu. Ostateczna decyzja należy jednak do radnych - zastrzega Maciej Wujec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska