Klasztor Paulinów w Mochowie

Redakcja
Klasztor Paulinów w Mochowie
Klasztor Paulinów w Mochowie
Choć to miejsce leży bardzo blisko ruchliwej trasy samochodowej, choć jest bardzo mocno związane z polską historią, turyści jeszcze go nie odkryli.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Klasztor Paulinów w Mochowie wyślij SMS o treści:

PRUDNIK.7 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Malowniczy klasztorek Paulinów w Mochowie dwa razy był schronieniem dla jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej. Po raz pierwszy przywiózł go tu prowincjał zakonu o. Teofil Bronowski 8 listopada 1655 r., tuż przed oblężeniem Jasnej Góry przez wojska szwedzkie.

Na swoje miejsce obraz wrócił w święto Bożego Narodzenia 1655 r. Przez te miesiące niewielki Mochów był odwiedzany przez najwyższych polskich dostojników, stacjonujących w pobliskim Głogówku, na czele z królem Janem Kazimierzem i królową Marią Ludwiką. Po raz drugi paulini ukryli swój skarb w Mochowie w 1705 roku, gdy w czasie wojny północnej Częstochowa była zagrożona oblężeniem szwedzkich wojsk generała Stromberga.

Klasztor w Mochowie ufundował w 1388 r. książę Władysław Opolczyk, ten sam, który sprowadził zakonników do Częstochowy. Ofiarował paulinom równinną, rozległą łąkę nad rzeką Osobłogą, w pobliżu murów Głogówka. Podobno w tym miejscu już wcześniej stała drewniana kapliczka. Pierwsi zakonnicy przyjechali z Węgier. Wybudowany przez nich klasztor i kościół zostały zniszczone w czasie najazdu husytów na Śląsk w 1428 r. Nowe budynki klasztorne wzniesiono w 1578 r.

Klasztor Paulinów w Mochowie
W 1668 r. przebudowano klasztor i wzniesiono obok barokowy kościół. W 1813 r. pruskie władze przeprowadziły sekularyzację, czyli upaństwowienie majątków zakonnych. Zlicytowane zabudowania w Mochowie odkupił właściciel Głogówka, hrabia Jan Oppersdorff, który przekazał je diecezji kościelnej. Paulini przejęli parafię Mochów wraz z klasztorem na nowo w 1972 r. i starannie odnowili zabytkowe zabudowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska