Targi nto - nowe

Kleszcze już atakują! Ciepła zima sprawiła, że uaktywniły się wcześniej niż zwykle

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Kleszcze najczęściej pozostawiają ślady po ukąszeniu na głowie, w okolicach uszu, w zgięciach łokci i kolan oraz na rękach i nogach.
Kleszcze najczęściej pozostawiają ślady po ukąszeniu na głowie, w okolicach uszu, w zgięciach łokci i kolan oraz na rękach i nogach. pixabay
Kleszcze, które po mroźnej zimie zaczynają budzić się w połowie marca, w tym roku są już aktywne od stycznia. Podczas spacerów ludzi na razie chronią ciepłe ubrania. Pajęczaki stanowią jednak zagrożenie dla psów.

- Mój pies przyniósł kleszcza ze spaceru po wyspie Bolko. Na szczęście szybko zauważyłam pajęczaka. Do wiosny jeszcze daleko. Aż strach pomyśleć, co nas czeka, gdy na stałe zrobi się ciepło - mówi Natalia z Opola.

Zdaniem biologów to skutek ciepłej zimy. Na terenach, gdzie nawet w nocy nie było mroźno, kleszcze mogły w ogóle nie zapaść w stan hibernacji. Po prostu "nie poszły spać", a teraz są wygłodniałe i czekają na żywiciela i jego krew.

Większość populacji kleszczy ginie, kiedy temperatura spada do -18 stopni Celsjusza. Zabójczy jest dla nich równie trwający wiele dni mróz sięgający -10 stopni Celsjusza.

Takich temperatur już dawno u nas nie było. Ostatnie ciepłe dni, z temperaturami sięgającymi nawet 15 stopni ciepła, sprzyjają aktywności pajęczaków.

Podczas spacerów już trzeba zachować dużą ostrożność i spryskiwać ubranie antykleszczowymi preparatami.

W styczniu w całej Polsce na groźną boreliozę, którą roznoszą kleszcze, zachorowało 913 osób. Podobnie było przed rokiem, gdy w tym samym czasie zachorowało 916 osób. Po ciepłej zimie rok temu mieliśmy inwazję kleszczy. Tego samego można się spodziewać na wiosnę.

Zdaniem dr Marty Hajdul-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest specjalistką od kleszczy, szczególnie niebezpieczne są spacery w miejskich parkach, bo jest tam cieplej, niż na przykład w lesie. Zmiany klimatyczne powodują, że zagrożenie kleszczami traci sezonowy charakter.

Wakacje to czas, w którym nie powinniśmy tracić czujności zarówno w kwestii spędzania wolnego czasu, jak i tego po co sięgamy do jedzenia i picia. Brak zachowania odpowiedniej ostrożności może skutkować groźnymi dla zdrowia konsekwencjami. Aby je poznać przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

To grozi ci na wakacjach. Poznaj 10 najczęstszych zagrożeń z...

Z danych epidemiologicznych wynika, że minionych latach w województwie opolskim występowała zwiększona liczba zachorowań na boreliozę w porównaniu z sytuacją w kraju. W 2015 roku na Opolszczyźnie odnotowano 394 przypadki zachorowań, a rok później już 678, a w 2017 - 644, w 2018 - 694. Dopiero w minionym roku zanotowano spadek zachorowań - do 552 przypadków boreliozy.

Przed boreliozą - którą leczy się antybiotykami - może nas uchronić czujność.

Kleszcze najbardziej krwiożercze są w maju-czerwcu oraz wrześniu-październiku. Mieszkają w lasach, wysokich trawach, zagajnikach z zaroślami, na obszarach zarośniętych paprociami, jeżynami, czarnym bzem czy leszczyną. Tyle teoria. W praktyce obecnie można kleszcze znaleźć niemal wszędzie - także na działkach, w miejskich parkach i własnych wypielęgnowanych ogródkach.

Wbrew wielu opiniom kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Przesiadują na spodniej stronie liści skąd ściągane są przez żywicieli.

Kleszcze mogą się znaleźć w każdym miejscu na ciele, jednak szczególnie lubią miękkie, cieńsze i dobrze ukrwione obszary skóry. Które miejsca są  najbardziej narażone na ugryzienie kleszcza? Jakie fragmenty ciała oglądać szczególnie dokładnie po powrocie z lasu, ogrodu czy parku? Sprawdź!Nowy groźniejszy gatunek kleszcza dotarł do Polski

Kleszcze atakują Te miejsca na ciele są szczególnie narażone...

Kleszcze najczęściej pozostawiają ślady po ukąszeniu na głowie, w okolicach uszu, w zgięciach łokci i kolan oraz na rękach i nogach. Ponieważ ślina kleszczy posiada właściwości znieczulające, ukąszenie na ogół nie zostaje zauważone i dlatego osoby ukąszone bardzo często nie przypominają sobie tego momentu. W ślinie kleszcza mogą znajdować się groźne bakterie - krętki Borrelia.

W przypadku znalezienia kleszcza na ciele należy go niezwłocznie usunąć pęsetą, a miejsce po ukąszeniu przemyć spirytusem. Nie wolno kleszcza wykręcać, wyciskać, smarować benzyną, tłuszczem (takie zabiegi powodują, że kleszcz wydala do naszej krwi jeszcze więcej śliny, co zwiększa ryzyko zakażenia. Usunięcie kleszcza w ciągu pierwszej doby po ukąszeniu znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska